Materijalna kultura Srbije

PREGLED UTVRĐENIH LOKACIJA



ZEMLjANO UTVRĐENjE VAŠKAPU
Pretpostavka - ovde se nalazilo utvrđenje Vaškapu
CNESA, ZEMLjANO UTVRĐENjE
Veliko utvrđenje - netragom nestalo
GALAD GRAD
Neispitani arheološki fakti na velikoj površini
TVRĐAVA BARTAN/BORTANj
Severnobanatski okrug, Opština Kanjiža, Horgoš

(46.145348°N 19.975815°E)


šifra:BAC459 tag:zemljano utvrđenje tag:opidum


Na severoistočno-istočnom obodu naselja u pravcu Tise pruža se kompleks prekriven veštačkim uzvišenjima koja su nekada činila jednu veliku ili više pojedinih zemljanim bedemima utvrđenih fortifikacija. Jedna od pretpostavki je da nasipi potiču iz vremena Avara (tj. 6. vek). Malobrojna arheološka istraživanja koja su sprovedena, osim nekoliko pronađenih grobnica nisu dala neke konačne odgovore o nastanku i upotrebi objekta. Ukoliko su pretpostvke nekih istraživača tačne, ovde je postojalo utvrđenje neverovatnih razmera.


Više
Severnobanatski okrug, Opština Kanjiža, Kanjiža

(46.066522°N 20.060932°E)


tag:zemljano utvrđenje


Od utvrđenja danas ne postoji nikakav trag. Na Ribarskom trgu podignut je spomenik kao podsetnik na nestali istorijski objekt.


Više
Severnobanatski okrug, Opština Kikinda, Banatska Topola

(45.7214°N 20.4188°E)


tag:zemljano utvrđenje


Utvrđeno je da se na prostranoj banatskoj zaravni nalazio zemljani bedem koji je opasivao prostor od 1 - 1,5 km. Dalja istraživanja nisu vršena. Pretpostavlja se da je utvrđenje podigao bugarski vojvoda Glad radi odbrane od Mađara.


Više
Zapadnobački okrug, Opština Sombor, Bezdan

(45.810185°N 18.996114°E)


Više
STARI GRAD NA TISI
Nekada važna tvrđava, sada kamen zaronjen u reku
LOKALITET ČARNOK
Očuvani bedem keltskog sela - opidum
TVRĐAVA BAČ
Dok Mostonga nije presušila, bila je ostrvo
TURSKI ŠANAC/KELTSKI OPIDUM, BAČKA PALANKA
Ostaci zemljanog bedema kojim je bilo okruženo keltsko naselje
Srednjobanatski okrug, Opština Novi Bečej, Novi Bečej

(45.596305°N 20.117475°E)


period:turska vladavina stanje:vidljivi ostaci pristup:pešačenje do 100 m


Vidljivi su minimalni ostaci bedema, većim delom potopljeni. Na lokaciji se, zavisno od vodostaja Tise mogu videti: deo bedema sa tablom i deo kule ili bedema, pedesetak metara uzvodno, ukopani ispod nivoa terena. Utvrđenje je tu postojalo, verovatno, još u rimsko vreme. Poslednja istraživanja su pokazala da se gabarit tvrđave protezao do duboko u sadašnje korito Tise. Poslednju veliku bitku tvrđava je doživela 1551. godine kada je Mehmed Paša Sokolović tvrđavu osvojio, a obližnju crkvu Araču spalio.


Više
Južnobački okrug, Opština Vrbas, Kucura

(45.52775°N 19.657377°E)


stanje:dobro pristup:putničkim vozilom status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0113 tag:zemljano utvrđenje tag:opidum status:spomenik prirode


Elipsasti zemljani bedem visok oko 3 m, prostire se celim svojim obimom usred plodne oranice. Činio je zaštitu manjeg sela, moguće od tridesetak osoba. Do lokacije se može stići putničkim vozilom - ako nije bilo obilnih kiša prethodnih dana. Po skretanju sa magistralnog puta na atarski put, vozi se manje od 2 km, pravo i stiče se do objekta, koji se ne može promašiti. Ovo mesto je i zaštićeni spomenik prirode zbog očuvane reliktne stepske vegetacije.


Više
Južnobački okrug, Opština Bač, Bač

(45.3928°N 19.2218°E)


posete:svakodnevno status:prostorna kulturno istorijska celina od izuzetnog značaja šifra:PKIC0052


Tvrđava sa podgrađem je zaštićena kao prostorna kulturno istorijska celina od izuzetnog značaja. Centralna kula je potpuno obnovljena i pretvorena u izložbeni i muzejski prostor. Delovi bedema su restaurirani. Prilaz i drveni mostić, potkrovlje - vidikovac, kao i informacioni punkt čine celinu potpuno funkcionalnom.


Više
Južnobački okrug, Opština Bačka Palanka, Bačka Palanka

(45.290945°N 19.441862°E)


tag:zemljano utvrđenje tag:opidum status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0110


Jedva su vidljivi, ali se uočavaju iako se parcela preorava. Opidum je bio pravougaoni, dimenzija 150


Više
TVRĐAVA PETROVARADIN
Druga tvrđava po površini u Evropi
KASTRUM HERKULIS/MIHALjEVAČKA ŠUMA
Novi voz pored stare kule
KASTELUM ONAGRINUM
Rimska trđava, sarmatska i srednjevekovna nekropola
ARHEOLOŠKI LOKALITET GRADAC, ČEREVIĆ
Srednje velik, odlično očuvan odbrambeni objekt na važnom putu
Južnobački okrug, Opština Petrovaradin, Sremska Kamenica

(45.2519°N 19.8623°E)


status:prostorna kulturno istorijska celina od velikog značaja šifra:PKIC0041


Istorija gradnje počinje još u vreme Rimljana, a trajala je neprestano, sve do 19 veka. Posle Drugog svetskog rata nema više vojnu namenu. Po površini (112 Ha) druga je tvrđava po veličini u Evropi.


Više
Južnobački okrug, Opština Sremski Karlovci, Čortanovci

(45.16954°N 20.00851°E)


status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0118


Ostaci rimskog utvrđenja iz 3. veka. Vidljive su osnove kule prečnika 8 do 10 metara. U okolini je pronađeno i rimsko groblje. Doskora nepristupačno, ovo mesto je sada izašlo na svetlo dana - odmah pored prolazi nova trasa pruge (verovatno i usputna stanica) Beograd - Novi Sad. Tačan naziv utvrđenja nije poznat, mogući su AdHerkule ili Kastra Hercule, a postoje pretpostavke da bi ovo mogao biti Akuminkum, sediŠte legije i dela rečne flote ("Arheološka nalazišta rimskog perioda u Vojvodini", Maja Đorđević).


Više
Južnobački okrug, Opština Novi Sad, Begeč

(45.221538°N 19.615296°E)


status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0114


Na lokalitetu „Kuva“ otkriveno je rimsko vojno utvrđenje Castellum Onagrinum, podignuto u 4. veku. Otkriveni i istraženi ostaci obuhvataju kulu sa temeljima polukružne osnove, severni odbrambeni bedem, kasno antičku grobnicu. Uz severni bedem nalazila se sarmatska nekropola, dok masivne temeljne stope uz obalu Dunava, otkrivaju postojanje pristaništa. ("Arheološka nalazišta rimskog perioda u Vojvodini" Maja orđević)


Više
Južnobački okrug, Opština Beočin, Čerević

(45.1497°N 19.6812°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0143 period:rimski


Ostaci rimskog utvrđenja nalaze se na visu brda Gradac nad nekadašnjim putem koji je iz Banoštora išao za Sremsku Mitrovicu. Osnove utvrđenja su potpuno očuvane, zidovi po negde do visine metar i po. Prepoznaje se prilaz sa istoka koji ide uskim grebenom brda, kao i usek koji je odvajao prilaz od ulaza u prostor tvrđave. Na zapadnom kraju takođe je pravljen duboki usek između bedema i ostatka brda.


Više
VRŠAČKA KULA
Vinogradi, šuma, kula i paraglajderi
HARAM/HARAMVAR/UJ PALANKA/YENI HARAM, STARA PALANKASTARI GRAD, KOVIN
Stari grad nad prepunom marinom
DESPOTOVAC/TURSKI ŠEŠIR, BERKASOVO
"Pošumljena" tvrđava iz doba poslednjeg srpskog despota Jovana
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Južnobanatski okrug, Opština Vršac, Vršac

(45.123°N 21.325°E)


stanje:savršeno status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1097


Objekat je potpuno renoviran. Kula je u savršenom stanju, manji objekat, sačuvanih zidova je konzerviran, plato i ograda popločani. U kuli na sva tri nivoa postoji muzejsko-izložbena postavka, a spoljne stepenice i visoki doksat su, kako ukras, tako i lep vidikovac. Tik ispod kule je padina na kojoj je skakalište paraglajdera gde često organizuju svoje skupove.


Više
Južnobanatski okrug, Opština Bela Crkva, Banatska Palanka

(44.824976°N 21.340011°E)



Nalazi se na ostrvu Sapaja gde Karašica, odnosno kanal DTD utiče u Dunav. Mesto je uglavnom potopljeno preko godine. Ostaci se mogu videti samo u vreme niskog vodostaja. --- Utvrđenje je podigla rimska vojska krajem 3. veka. Preko puta, na desnoj obali Dunava, nalazilo se utvrđenje Lederata. Pretpostavlja se da je Trajan u svom prvom pohodu protiv Dačana Dunav prešao preko pontonskog mosta baš na ovom mestu. ("Arheološka nalazišta rimskog perioda u Vojvodini" Maja orđević)


Južnobanatski okrug, Opština Kovin, Kovin

(44.729744°N 20.975278°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1150


Na platou nekadašnje tvrđave nalazi se hotel i prostor za šetnju i odmor. Od stare tvrđave ostali su delovi bedema u dužini tridesetak metara na ivici lesne zaravni prema marini. Na platou koji su čuvali bedemi po konfiguraciji terena uočava se veličina fortifikacije, kao i komunikacioni putevi. Između ovog platoa i većeg, na kome se (pretpostavljamo) nalazio Stari grad, vidi se duboki rov koji je, moguće, bio ispunjen vodom. Veliku atrakciju predstavlja 80-tak metara duga replika reljefa dna reke Dunav u toku od Apatina do Kladova, sa oznakama gradova i ušća svih reka. Replika je postavljena na glavnom platou, ispred hotela, u nivou tla.


Više
Sremski okrug, Opština Šid, Šid

(45.151887°N 19.271455°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1347 pristup:putničkim vozilom stanje:vidljive osnove pristup:otežan, gusto rastinje tag:zemljano utvrđenje tag:opidum


Tragovi utvrđenog grada - zemljani rovovi i dve polukružne veštačke uzvišice. Od gustog rastinja vide se obrisi samo na par mesta. Vrhu prve od dve zaravni ne može se prići, trnovito šiblje je gusto isprepleno, a strmina velika. Na vrh druge se može pristupiti, prilaz je nešto manje strm i manje zarastao. Na licu mesta se prepoznaju bedemi i useci, njihov zemljani deo, čak mislim, u svoj svojoj dubini (visini). Uspon na vrh je izuzetno strm sa južne strane, dok je sa istočne mnogo blaži.


Više
TVRĐAVA MOROVIĆ
Impozantna građevina nad ušćem dve reke
VRDNIČKA KULA
Pretpostavlja se objekat potiče iz rimskog doba
GRADINA/AKUMINKUM
Srednjevekovna tvrdjava, višeslojno nalazište
DONjA TVRĐAVA
Sremski okrug, Opština Šid, Morović

(45.006565°N 19.217670°E)


period:14. vek period:turski status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1355


Od utvrđenja preostali su bedemi koji opasuju zemljano uzvišenje i to severni sa leve strane ulaza, istočni i južni u celoj dužini. Zapadni deo bedema skoro ne postoji. Utvrđenje potpuno prekriva trougao koji formiraju dve reke pred ušćem. Na gornjem platou nema tragova gradnje iz tog doba. Cela površina je prekrivena zemljom, a jedini objekt na platou je savremena stambena zgrada.


Više
Sremski okrug, Opština Irig, Irig

(45.144°N 19.775°E)


stanje:loše period:rimski status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1289


Pretpostavlja se da objekt potiče iz rimskog doba. Sama kula je u dobrom stanju. Bedemi i kula na ulazu nisu konzervirani, plato između nije uređen. Na postoji ulaz u unutrašnjost kule. Kula je u fazi rekonstrukcije.


Više
Sremski okrug, Opština Inđija, Stari Slankamen

(45.144516°N 20.2537734°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1153 period:gvozdeno doba period:Skordisci period:rimski stanje:značajni ostaci pristup:pešačenje do 100 m


Postoje pretpostavke da je ovo bio rimski grad Akuminkum, ali postoje i suprotna mišljenja. Na lokaciji su otkopani predmeti iz gvozdenog, preko rimskog doba sve do srednjeg veka. Vidljivih ostataka nema mnogo. Osim jedne kule i malo bedema, sve što čini sadržaj lokacije je visinski pogled na Dunav, obale i Slankamen.


Više
Sremski okrug, Opština Inđija, Stari Slankamen

(45.1423°N 20.2556°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja nastanak:druga polovina 15. veka


Skorašnja istraživanja pokazuju da pretpostavka da je ovo bio rimski logor Akuminkum nije tačna.


Više
SIRMIUM, ŽITNI TRG - ISKOPINE
Ostaci starorimskog urbisa u centru grada
SIRMIUM, CARSKA PALATA
Jedan od najmonumentalnijih arheoloških kompleksa Vojvodine
TVRĐAVA RAČA
Tvrđava je razrušena do temelja, a materijal (cigle) razvučen
TVRĐAVA KUPINIK
Prvi srpski velikaš, stanovnik grada, bio je Radič Postupovič
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Sremski okrug, Opština Sremska Mitrovica, Sremska Mitrovica

(44.9678831°N 19.6035394°E)


period:rimski stanje:vidljivi ostaci šifra:PKIC0055


Na ovom mestu se u rimsko vreme nalazio centar mesta, bila je to zanatska četvrt sa širokim kolovozom, pečačkom zonom i vezom sa lukom. Na lokaciji su otkopani temelji najmanje pet velikih objekata. --- Kompleks je naknadno, uz protivljenje struke, opremljen mobilijarom za skupove i auditorijum.


Više
Sremski okrug, Opština Sremska Mitrovica, Sremska Mitrovica

(44.966817°N 19.610291°E)



Otkopani deo Carske palate pokriven je montažnim objektom i otvoren za svakodnevne posete. Drugi delovi palate čekaju da ugledaju svetlo dana, ali je problem što se preko njih prostire živi grad. Isto se odnosi i na hipodrom, koji se nalazio u neposrednoj blizini palate.


Više
Sremski okrug, Opština Sremska Mitrovica, Sremska Rača

(44.892198°N 19.349422°E)


stanje:nema vidljivih ostataka

Sremski okrug, Opština Pećinci, Kupinovo

(44.698117°N 20.034431°E)


period:srednji vek status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK1264 nastanak:kraj 13. ili početak 14. veka


Očuvana linija bedema u visini 2m. Radi se otkopavanje i konzervacija (2021. godina). Podignuta je krajem 13. ili početkom 14. veka. Početkom 15. veka prelazi u ruke srpskih despota. Prvi srpski velikaš, stanovnik grada, bio je Radič Postupovič. Danas je očuvana linija bedema u visini 2m. Prepoznaju se uglovi na kojima su se nalazile kule. Ima status spomenika kulture od velikog značaja.


Više
STARI GRAD/BIGIR DELEN/ŠABAČKA TVRĐAVA
Sava odnela pola tvrđave
SREDNjEVEKOVNI DVORAC, GRADUŽINE DEBRCVIDIN GRAD
Zagonetni grad u šiblju na vrhu Vidojevice
KOSANIN GRAD
Ostaci rimske tvrđave ili kule-stražare
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Mačvanski okrug, Opština Šabac, Šabac

(44.7639°N 19.7038°E)


posete:svakodnevno status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0740


Preostali deo tvrđave čine očuvamni bedemi u punoj visini, ali se osim zidina nema šta videti - drugog sadržaja nema, osim velikog savskog šetališta uz tvrđavu.


Više
Mačvanski okrug, Opština Vladimirci, Zvezd

(44.6426°N 19.917°E)



Bliže odredište: Mala Duboka (vikendica Oskara Daviča)


Mačvanski okrug, Opština Loznica, Lešnica

(44.6325°N 19.335556°E)


pristup:terenskim vozilom pristup:pešačenje do 3 km stanje:vidljive osnove


Grad nije istraživan i poreklo mu je nepoznato, najverovatnija pretpostavka je da su ga gradili Turci. Ostaci su prekriveni zemljom i zelenilom, obrasli rastinjem. Na par mesta proviruju bedemi u visini cca 1 m. Međutim po konfiguraciji terena se jasno ocrtavaju konture gornjeg i donjeg bedema, kao dubokog jarka koji ih deli. Ocrtava se i prilaz koji je išao sa istočne strane. Osnova gornjeg platoa je, po laičkoj proceni 80 m u prečniku.


Više
Mačvanski okrug, Opština Loznica, Milina

(44.6062°N 19.4882°E)


pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 300 m stanje:vidljivi ostaci


Od ostataka, izdvaja se kosina bedema i donji deo zida četvorougaone prostorije. Prostorija u jednom uglu ima udubljenje. Ostaci su potpuno urasli u gusto zelenilo. Ranije je, greškom, lokacija na vrhu brda, gde su vođene najžešće borbe cerske bitke imenovana kao Kosanin grad. Sada se ta lokacija, ispravno, naziva "šančevi" (toponim iz bitke) ili vila rustica po antičkom objektu nađenom i istraženom na tom mestu.


Više
TROJANOV GRAD
Ostaci kule i bedema i puno legendi
RANOVIZANTIJSKO UTVRĐENjE KONjUŠA
Utvrđenje iz vremena kada se Vizantija prostirala do Dunava
KOVILjKIN GRADGRADAC (LOZNIČKI), DRAGINAC
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Mačvanski okrug, Opština Loznica, Trbosilje

(44.5884°N 19.5235°E)


stanje:značajni ostaci pristup:pešačenje do 500 m


Od ostataka vidljiva je kula, do visine cca 9m, zatim osnove bedema povezanog sa kulom, kao i osnove kvadratne prostorije, uz kulu. Sve je obraslo gustim rastunjem. Do kule se lako stiže širokim šumskim putem koji ide kroz vikend naselje.


Više
Mačvanski okrug, Opština Loznica, Miloševac

(44.591988°N 19.528518°E)


stanje:zapušteno prilaz:otežan, gusto rastinje status:spomenik kulture šifra:AN0153


Prema rečima lokalnog vodiča, ostataka ima jako malo. Pored toga, obrasli su gustim rastinjem, takođe i prilaz. Stoga je praktično nemoguće locirati objekt.


Više
Mačvanski okrug, Opština Loznica, Banja Koviljača

(44.511004°N 19.165607°E)


pozicija:približna posete:nisu moguće


Lokacija se nalazi na privatnom posedu. Po informaciji koju smo dobili od meštana, privatni vlasnik je ranije ostavljao prostor slobodnim za pristup radoznalcima, ali, od nedavno, imanje je pod ključem.


Mačvanski okrug, Opština Loznica, Jarebice

(44.509387°N 19.401496°E)



Ostaci grada


DVORSKA, KRUPANjSTARI GRAD, TOLISAVAC
Ostaci utvrđenja izgubljeni u gustoj šumici
KOSTAJNIKLOKALITET ORLOVINE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Mačvanski okrug, Opština Krupanj, Tolisavac

(44.442392°N 19.362032°E)



Ostaci grada


Mačvanski okrug, Opština Krupanj, Tolisavac

(44.365880°N 19.456408°E)


pristup:pešačenje do 500 m period:srednji vek pristup:uspon, lak pristup:otežan, gusto rastinje stanje:vidljive osnove i mali deo bedema


Lokacija se nalazi blizu seoskog, makadamskog puta. Put nije savršen, ali je dobar. Od puta se odvaja šumski put (možda sa tvrdom podlogom, ne sećam se) i tu se mora parkirati. Šumskim putem oko 150m blagog uspona. Na mestu gde prestaje šumica sa desne strane, okrenuti za 180 i poći ivicom između njive i šume. Posle pedesetak metara, ako se zađe u šumicu 20-tak metara, trebalo bi da se po pojave obrisi bedema visine do pola metra.


Više
Mačvanski okrug, Opština Krupanj, Kostajnik

(44.414925°N 19.284268°E)


Mačvanski okrug, Opština Mali Zvornik, Sakar

(44.3718°N 19.1136°E)


period:9. vek

ĐURIMSKA STENAVELIKI GRAD, TREŠNjICASOKO GRAD/GRAD SOKO (DRINSKI), LAZAMA
Nikad osvojen, srušen u miru
TAURUNUM
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Mačvanski okrug, Opština Ljubovija, Donja Orovica

(44.2302°N 19.5126°E)


lokacija:približna


Ostaci rudarskih kopanja, možda i starog grada. Info: Dragan Pavlovic


Mačvanski okrug, Opština Ljubovija, Ljubovija

(44.144357°N 19.539530°E)


Mačvanski okrug, Opština Ljubovija, Ljubovija

(44.2705°N 19.43°E)


pristup:pešačenje do 2 km pristup:uspon, lak pristup:uspon, srednji tag:slobodno penjanje status:arheološko nalazište šifra:AN0171 stanje:očuvan deo kule i bedema


Malo je ostataka utvrde, ali je zato lep vidikovac. Od tvrđave su preostali samo delovi bedema na ulazu i deo jedne kule pored koje prolaze montažne stepenice za pristup na vrh. Na vrhu je betonirani plato sa metalnom ogradom i velikim krstom - poklonom nekog Nemca. Sa platoa vidik se pruža na obližnja brda i ravnicu na jugu. Ispred tvrđave je izletište sa par objekata koje je nekada bilo uređeno, a sada je potpuno zapušteno. ----- Uz ostalo, stene ispod tvrđave su odličan teren za slobodno penjanje, sa preko 80 odrađenih smerova.


Više
Grad Beograd, Opština Zemun, Zemun

(44.8488°N 20.4104°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0013

Više
GARDOŠ KULA I ZEMUNSKA TVRĐAVABEOGRADSKA TVRĐAVA, KALEMEGDAN
Jedina tvrđava na ušću dve ovako velike reke
UTVRĐENjE AD OCTAVUMRAMSKA TVRĐAVA
Prva atriljerijska tvrđava na našem tlu
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Grad Beograd, Opština Zemun, Zemun

(44.8482°N 20.4096°E)


Više
Grad Beograd, Opština Stari Grad, Beograd

(44.8226°N 20.4509°E)


status:spomenik kulture od izuzetnog značaja šifra:SK0003


Snimak iz ovog ugla daje pravi utisak o veličini prostora koji tvrđava zauzima. U centru fotografije je statua Pobednik koja je radi pripreme za rekonstrukciju obmotana belim zastorom.


Više
Grad Beograd, Opština Palilula, Beograd

(44.818925°N 20.525401°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0009

Braničevski okrug, Opština Veliko Gradište, Ram

(44.81276°N 21.33049°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0541


Turci su je izgradili krajem 15. veka, a nedavno je temeljno renovirana uz pomoć turske agencije. Uzdiže se iznad pristaništa u Ramu. U neposrednoj blizini su ostaci starog karavansaraja, a nedaleko od sela i ostaci rimskog utvrđenja Lederata. --- Renoviranje objekta koje će finansirala Turska, završeno je 2020. godine.


Više
LEDERATA RIMSKO UTVRĐENjE
Rimski tragovi između turske i keltske tvrđave
KELTSKO UTVRĐENjE, RAMPINCUM, VELIKO GRADIŠTE
Rimski grad - žrtva Đerdapske hidrocentrale
MARGUM
Veliki rimski grad, najveća antička luka na Dunavu
Braničevski okrug, Opština Veliko Gradište, Ram

(44.81691°N 21.33961°E)


status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0102


Nalazi se u blizini novoobnovljene ramske tvrđave, na širokoj lesnoj zaravni koja se uzdiže odmah iza seoskih kuća stisnutih između zaravni i Dunava. Vidljive su osnove bedema i jedne kule, ali ne u periodu vegetacije. Izgrađena je u prostoru ranijeg keltskog, nešto većeg opiduma. Do tvrđave se stiže kolima - 2 km makadamskog puta, zatim peške, oko 0,8 km.


Više
Braničevski okrug, Opština Veliko Gradište, Ram

(44.814148°N 21.340909°E)


tag:opidum


Na ovom mestu stajao je keltski opidum dimenzija 250 dž 400 m. Bio je znatno veći po površini od Lederate nastale po dolasku Rimljana. Duž celog obima utvrđenja uočava se linija kojom je išao bedem. Uočava se i nekoliko uzdugnutih delova, kao i mesto na kome se nalazio ulaz u utvrđenje (obeleženo markerom).


Više
Braničevski okrug, Opština Veliko Gradište, Veliko Gradište

(44.7679°N 21.523°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0175 stanje:potopljeno period:rimski


Grad se nalazio na ušću Peka u Dunav. Mesto na kome se grad nalazio je potopljeno. Deo grada na tom mestu i danas nosi ime Pinkum.


Više
Braničevski okrug, Opština Požarevac, Dubravica

(44.708°N 21.052°E)


period:rimski


Grad se prostirao na 56 Ha (800 x 700 metara). Veliki deo ostataka je erodiran meandriranjem Morave, a (istraženi) prostor nekropole je uništen pri gradnji nasipa. Ono što je ostalo je pod zemljom, travom, šibljen i šumom.


Više
VIMINACIJUM
Rimski grad/vojni logor koji se prostirao na više od 200 Ha
GOLUBAC - STARI GRAD
Kapija Dunava, zagonetnog porekla i burne istorije
MANSIO MUNICIPIUM/KALIŠTEKRAKU LU JORDAN
Ovde su Rimljani kovali zlato iz Peka
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Braničevski okrug, Opština Kostolac, Selo Kostolac

(44.733225°N 21.211037°E)


period:rimski period:vizantijski status:arheološko nalazište od izuzetnog značaja šifra:AN0140


Predstavlja arheološko nalazište od izuzetnog značaja. O samoj lokaciji je sve rečeno na stranici viminacium.org.rs. Izuzetna antička lokacija.


Više
Braničevski okrug, Opština Golubac, Golubac

(44.6554664°N 21.6696739°E)


stanje:u renoviranju (2017. god) stanje:renoviran (2019.) status:spomenik kulture od izuzetnog značaja tag:slobodno penjanje šifra:SK0977


Obnovljena tvrđava u punom sjaju, osim istorijske predstave, dobila je i sportsku namenu. Slobodni penjači su već uveliko iscrtali vertikalne pravce kretanja po stenama i ponudili se kao dodatna, neočekivana atrakcija. Renoviranje započeto 2017. završeno je 2019. godine. Sada je to veliki turistički kompleksa sa pristaništem i hotelom.


Više
Braničevski okrug, Opština Malo Crniće, Kalište

(44.512063°N 21.31984°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0099

Braničevski okrug, Opština Kučevo, Brodica

(44.487°N 21.813°E)


pristup:putničkim vozilom status:arheološko nalazište od izuzetnog značaja period:kraj 3. veka šifra:


Veliki objekt antičkog metalurškog kompleksa iz 3. veka. Plato na kome se nalazi i sam objekt su raščišćeni od rastinja, a objekt je konzerviran u visini 1 m. Na zaravni ispod šume, nalazi se mali muzej, a i velika poljana koja može da posluži za kampovanje.


Više
KAONA, OSTACI GRADAKUČAJNAIOVIS PAGUS/GRADAC, VELIKO LAOLEGRAD DRMANA I KUDELINA/ŽDRELO (MLAVSKO)
Istorijski međaš - osvajanjem ovog grada, srpska vlast prvi put prelazi na desnu obalu Velike Morave
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Braničevski okrug, Opština Kučevo, Kučevo

(44.483954°N 21.649155°E)



Na mestu ostataka grada je posle II sv. rata izgrađen privredni kompleks.


Braničevski okrug, Opština Kučevo, Kaona

(44.442°N 21.628°E)



Ostaci utvrde


Braničevski okrug, Opština Petrovac na Mlavi, Veliki Popovac

(44.329327°N 21.440833°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0100

Braničevski okrug, Opština Petrovac na Mlavi, Ždrelo

(44.273°N 21.5345°E)


stanje:zapušteno stanje:vidljivi ostaci pristup:opasnost od pada pristup:otežan, gusto rastinje

Više
RIMSKO UTVRĐENjE GRADAC, VELIKO LAOLE
Delimični ostaci rimske tvrđave
RIMSKO UTVRĐENjE, LAZNICASREDNjEVEKOVNO UTVRĐENjE GRADAC, KREPOLjINLOKALITET ŠETAĆE, OSANICA
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Braničevski okrug, Opština Petrovac na Mlavi, Veliko Laole

(44.341054 °N 21.414203°E)


status:spomenik kulture šifra: pozicija:nepoznata


Uz desnu obalu Busura


Braničevski okrug, Opština Žagubica, Laznica

(44.227513°N 21.844350°E)


period:rimski lokacija:nepoznata


Na kamenitom brdu iznad Laznice, Kršu (Krsia cu Albineli, arheolozi su našli preistorijske sekire, ćupove, noževe i posuđe a pored toga, na istom mestu, i ostatke starog rimskog graničnog utvrđenja.


Braničevski okrug, Opština Žagubica, Osanica

(44.2307°N 21.6777°E)


šifra:AN0191


Na google mapi neko je upisao koordinate: 44.2535 21.6324 (1.5 km od Krepoljina). Na sajtu zavoda piše 7 km od Krepoljina.


Braničevski okrug, Opština Žagubica, Osanica

(44.2919°N 21.6659°E)


period:ranovizantijski

TRANSDIERNA
Na ušću Tekijskog potoka u Dunav; potpoljena dunavskom akumulacijom, 1970. godine.
FETI ISLAM/FETISLAM/TVRĐAVA KLADOVO
Tursko utvrđenje na obali Dunava
KASNOANTIČKI KASTEL, DONjE BUTORKEGLAMIJA, RTKOVO
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Borski okrug, Opština Kladovo, Tekija

(44.680210°N 22.402843°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0060 stanje:potopljeno

Borski okrug, Opština Kladovo, Kladovo

(44.613628°N 22.603340°E)


period:turska vladavina stanje:dobro status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0284


Sasvim solidno očuvana tvrđava (u odnosu na durge po Srbiji). Očuvani i delimično očuvani bedemi, lagumi uz donju kapiju u dobrom stanju. Lepo uređeno šetalište sa drvoredom kroz prostor ispod grada, dok je sam prostor u okviru bedema, pomalo zapušten.


Više
Borski okrug, Opština Kladovo, Kladovo

(44.6195°N 22.5966°E)


period:rimski

Borski okrug, Opština Kladovo, Rtkovo

(44.5414°N 22.7576°E)


period:rimski

UŠĆE POREČKE REKE/STRAŽA/GRADACKASTEL GERULATIS, MIROČMILOŠEVA KULA, CRNAJKA
Straža iznad savremenog puta
CARSKA PALATA, VRELO-ŠARKAMEN
Čekamo da zablista u punom sjaju
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Borski okrug, Opština Majdanpek, Golubinje

(44.461945°N 22.199036°E)


period:kasnoantički


Utvrđenje sa bedemom dužim od 3 km od brda Glavica na levoj strani do brda Ćetaće na desnoj strani reke. Zabeleženo je nekoliko kula kvadratne i nekoliko kružne osnove.


Borski okrug, Opština Majdanpek, Golubinje

(44.4713238°N 22.2360702°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0094 stanje:ostaci fortifikacije


Lokalitet Kastel Gerulatis je vazdušna banja u kojoj je Trajan pripremao vojnike za borbe, a od lekovitog bilja koje tu uspeva su se pacijenti tri puta brže oporavljali, prvenstveno zbog izuzetnog pedološkog kvaliteta zemlje.


Borski okrug, Opština Majdanpek, Crnajka

(44.308584°N 22.135087°E)



Neznatni ostaci kule, dela utvrđene lokacije, pripadali su nepoznatom vlasniku. Nalaze se u delu sela Crnajka zvanom baš po njoj - Miloševa Kula. Magistralni put prolazi neposredno ispod brdašca na kome je izgrađena.


Više
Borski okrug, Opština Negotin, Šarkamen

(44.261821°N 22.296172°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0150


Velika carska palata je daleko od završetka istraživanja, a još dalje od privođenja prezentaciji za turiste. Na jednoj od ulaznih kapija se restaurira kula sa pripadajućim objektima, dok su kule na istočnom ulazu samo otkopane. Na par stotina metara istočno od kompleksa, nalazi se potpuno očuvan mauzolej.


Više
MORA VAGEL
Rimska tvrđava
KASNOANTIČKO UTVRĐENjE MORA VAGEIUTVRĐENjE RGOTINASMEDEREVSKA TVRĐAVA
Predstavlja najveću ravničarsku tvrđavu u Evropi
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Borski okrug, Opština Negotin, Mihajlovac

(44.364°N 22.5078°E)


period:kasnoantički

Borski okrug, Opština Negotin, Mihajlovac

(44.3642°N 22.508°E)


period:rimski period:vizantijski

Borski okrug, Opština Bor, Rgotina

(44.021788°N 22.233657°E)



Ostaci tvrđave


Podunavski okrug, Opština Smederevo, Smederevo

(44.6697345°N 20.9263362°E)


status:spomenik kulture od izuzetnog značaja šifra:SK0538 status:arheološko nalazište šifra:AN0005


Tvrđavu je izgradio despot urađ Branković, između 1427. i 1430. godine.


Više
KULIČ GRAD/MORAVIŠTE
Ostaci grada sa šancem
TVRĐAVA SLOVAC
Tvrđava koja nikad nije služila svojoj nameni
ZAMAK TOPLICE MILANA, BERKOVACBELA STENA, KRČMARE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Podunavski okrug, Opština Smederevo, Kulič

(44.714725°N 21.029322°E)


status:spomenik kulture šifra:SK0551


Ostaci tvrđave se nalaze na plavnim površinama Dunava i pristupačni su kad to vodostaj dozvoli. Oko ostataka i na gornjem platou preostale strukture rastinje je vrlo gusto. Zbog toga je nemoguće kratkom posetom proceniti oblik osnove i funkciju pojedinih zidova. Deo koji smo obišli, a izgleda da to nije cela slika, nepravilnog je oblika, veličine cca 40 x 30 m. Ono što sasvim laički procenjujemo da smo videli su dve kule, bedem imeđu njih i bedem prema istoku. Interesantno je da smo naišli na bunker (građen tokom ili posle 2. sv. rata) i na nekoliko betonskih ploča (1 x 1 m) povrh starih zidina.


Više
Kolubarski okrug, Opština Lajkovac, Slovac

(44.332820°N 20.066958°E)


pristup:pešačenje do 500m pristup:uspon, lak


Tvrđava je izgrađena neposredno pred tursko osvajanje Srbije. Oko njenih zidova nije se vodila ni jedna bitka. Cela osnova tvrđave je očuvana, bedemi su visoki od 0,5 do 1,5 metar. Međutim, gusto rastinje onemogućava sveobuhvatan pogled na ostatke.


Više
Kolubarski okrug, Opština Mionica, Berkovac

(44.215013°N 20.148732°E)



Navod u spisku starih gradova A. Deroka koji lokaciju označava kao "Zamak Toplice Milana, Berkovac" ima nedostataka. Prema objašnjenju gospodina Radivoja Arsića iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo, lokacija se nalazi na samoj granici atara sela Berkovci, odnosno u centru Banje Vrujci na dvorišnom delu parcele koja pripada motelu Konak Kondir. Na parceli su pronađeni određeni arheološki artefakti, ali ništa ne ukazuje da su se tu nalazile veće, odnosno dvorske građevine.


Više
Kolubarski okrug, Opština Mionica, Divčibare

(44.1732°N 20.0152°E)


SREDNjEVEKOVNO NASELjE STADION
Ostaci najstarije crkve na području Valjeva
KULA NENADOVIĆA, NA KLIČEVCU
Vojni objekt, zatvor, barutana, sada muzej
PRE-ROMANSKO UTVRĐENjE, BREZOVICE
Utvrđenje staro preko 3000 godina
JERININ GRAD, BRANGOVIĆ
Značajni ostaci velike tvrđave sa prirodnim bedemom
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Kolubarski okrug, Opština Valjevo, Valjevo

(44.2652°N 19.8933°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0098

Više
Kolubarski okrug, Opština Valjevo, Valjevo

(44.278261°N 19.885167°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja stanje:savršeno šifra:SK0256


Masivno visoko zdanje, sa uređenim pristupom, travnatim platoom okolo i širok vidik sa platoa. Objekt je tokom svog postojanja mnogo puta menjao namenu. Skoro je renovirana.


Više
Kolubarski okrug, Opština Valjevo, Brezovice

(44.1640°N 19.7497°E)


lokacija:nepoznata period:iliri

Kolubarski okrug, Opština Valjevo, Kovačice

(44.2209°N 19.8567°E)


pristup:otežan, gusto rastinje pristup:nemoguć bez vodiča stanje:vidljivi ostaci pristup:pešačenje do 1 km status:arheološko nalazište šifra:AN0170


Na desnoj obali reke Gradac, iza rečne krivine prema vrhu brda prostiru se ostaci starog grada (još jedan "Jerinin" grad). Na lokalitetu je u obradi desetak objekata. Svaki od objekata ima očivane sve ili pojedine zidove u visini 0,5 do 1,5 metar. Nalazi su zaštićeni plastičnim pokrivačima. Lokalitet je smešten na sredinu strmine. Pedesetak metara iznad je izvanredan vidikovac. U podnožju grada, a pedesetak metara od reke nalaze se ogromne vertikalne stene, visine preko 6, dužine oko 100 metara. Očigledno su bile prirodni bedem, dograćen sa još malo, sada rasutog, kamenja.


Više
BAKIĆEVI DVORI, VENČAC
Značajni nalazi otkriveni nedavno
JERININ GRAD, JERININO BRDO, GRADAC
Tvrđava na idealnom mestu, ali je - nema
SREBRNICA/KULINA
Kule nekad jednog od najznačajnijih gradova Srbije, zapretane u granje
LAZAREV GRAD, DONjE GRBICE
Potpuno nepoznato utvrđenje znatnih dimenzija
Šumadijski okrug, Opština Aranđelovac, Banja

(44.273480°N 20.599130°E)


stanje:nazire se mesto period:srednji vek


Ovo je dvor poslednjeg, ali manje poznatog, srpskog despota Pavla Bakića čiji je posed dospeo u turske ruke tek početkom 16. veka. Na lokaciji su vidljivi arheološki radovi na dva ili tri manja objekta. Objekti su pokriveni, a visina ostataka govori da su u pitanju samo osnove zdanja. Table sa informacijama postoje, postoji i natkriveno odmorište, takođe i putokaz za skretanje na glavnom putu. Na lokaciji je nedavno otkrivena i monumentalna srednjevekovna crkva čiji bi ktitor mogao biti neki od kraljeva Nemanjićke loze.


Više
Šumadijski okrug, Opština Batočina, Gradac

(44.152562°N 21.031883°E)


pristup:putničkim vozilom status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0020 status:arheološko nalazište šifra:AN0019


Grad više ne postoji, ali može se konstatovati da je ovo idealno mesto za kontrolu puta pored Lepenice. Arheloška istraživanja su konstatovala neprekinutu naseljenost ovog brda još od paleolita. U rimsko doba, za vreme Vizantije i u srednjem veku ovde su bila važna utvrđenja. U dnu brda nalaze se i dve praistorijske pećine, takođe u statusu zaštićenog arheološkog nalazišta.


Više
Šumadijski okrug, Opština Kragujevac, Stragari

(44.125555°N 20.613888°E)


period:srednji vek status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0249


Samo jedna preostala kula u visini cca 10 m, nešto malo bedema i gomile kamenja koje se osipaju.


Više
Šumadijski okrug, Opština Kragujevac, Donje Grbice

(44.0717°N 20.8095°E)



Nalazi se na brdu Gradina. Do brda se stiže prolaskom pored seoskog groblja. Na lokaciji, koja je potpuno obrasla niskim i visokim rastinjem, prepoznaju se: tvrda izdignuta staza radijalno postavljena; veliki bedem ili zid postavljen uz stenu 5 × 20 m; ozidana kružna rupa širine 3 m (bunar?); velike kopane površine uz samu stazu, celom njenom dužinom. Ako su bedemi idealno pratili kosine brda, utvrđenje je bilo ovalnog oblika dimenzija 100 × 90 m. Arheološka istraživanja su i u podgrađu ispod Gradine dala značajne rezultate. Sa vidikovca na jugoistoku platoa se pruža divan pogled, sve do Kragujevca.


Više
TVRĐAVA SUGUBINABORAČKI KRŠ, VIDIKOVAC I ISTORIJA
Crkva iz 14. veka, staro groblje, ostaci starog grada i vidikovac
TVRĐAVA ČESTIN
Od ostataka - samo gomile kamenja, zaravnjene i obrasle rastinjem
TVRĐAVA PAJSIJEVIĆ
Skriveno i sasvim nepoznato utvrđenje
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Šumadijski okrug, Opština Kragujevac, Donja Sabanta

(43.956°N 21.078°E)


pozicija:nepoznata

Šumadijski okrug, Opština Knić, Borač

(43.9641°N 20.6027°E)


pristup:pešačenje do 200 m pristup:uspon, srednji stanje:vidljivi ostaci stanje:vidljive osnove


Na grebenu Krša vidljive su nevelike osnove crkve i kule, sa ostacima zida do 1 m visine. Sa grebena se pruža veličanstven pogled sve do gružanskog jezera, a može mu se prići kroz zabran i šumicu sa severne ili preko kamenoloma sa južne strane. Pri penjanju kroz šumicu, nailazi se na jedan veći zid, verovatno deo neke građevine i na još par manjih ostataka. Ispod istočne, veoma strme, ivice Krša nalazi se srednjevekovna crkva koja je uz manja oštećenja preživela Turke. U porti se uz debelu hladovinu stoletnih stabala nalaze i srednjevekovne nadgrobne ploče. Odmah do ulaza u portu, sa desne strane, nalazi se staro groblje prepuno spomenika iz 19. veka, a verovatno i starijih. Groblje je do pre par godina uredno održavano, ali je sad prepušteno i zaraslo u travu i korov. Stotinak metara dalje od crkve, putem koji savija ka kamenolomu nekada je bilo kupalište. Podignuta je mala brana, pa je i sada kupanje moguće, samo što nema izletnika kao ranije. Pritom, Boračka reka je oduvek bila izuzetno hladna, čak i preko leta.


Više
Šumadijski okrug, Opština Knić, Čestin

(43.88833333°N 20.822061°E)


stanje:nazire se mesto pristup:pešačenje do 500 m pristup:uspon, lak status:spomenik kulture šifra:SK0251


Tvrđava se pominje krajem 14. veka, ali su vreme gradnje i osnivač nepoznati. Do lokacije se lako stiže. Na oko 500 m od centra sela, dobrim seoskim putem, može i kolima. Od objekata nema ničeg vidljivog. Prepoznaje se samo mesto ulazne kapije, kao i pravac glavnog prolaza.


Više
Šumadijski okrug, Opština Knić, Pajsijević

(43.853722°N 20.698667°E)


pristup:pešačenje do 3 km


Prema rečima našeg vodiča, ova tvrđava se ne spominje ni u jednom dokumentu od 16. veka naovamo. Nije uvrštena u spisak starih gradova A. Deroka. Ostaci, odnosno konfiguracija terena, ukazuju na ovalni objekt dimenzija 70 x 50 metara. Osim linije bedema i staze unutar bedema, druge ključne tačke, kao npr. ulaz ili kule nije moguće uočiti laičkim očima. Možda bi se pozicije pojedinih objekata dale raspoznati da nije cela površina obrasla gustim rastinjem.


Više
LOKALITET JERININ GRAD, VOJSKA
Jerinin grad u ataru sela Vojska
KULA TVRĐAVE HORREUM MARGISUTESKA, GRABOVACDRAGOŠEVAC/JERININ GRAD (JAGODINSKI)
Ova tvrđava je jedinstvena
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pomoravski okrug, Opština Svilajnac, Vojska

(44.1075°N 21.2070°E)


period:gvozdeno doba period:4-5 vek period:6 vek period:srednji vek, rani


Višeslojno naselje iz starijeg gvozdenog doba, antike i srednjeg veka. Smešteno je na uzvišenju Čukara - Gradac (kota 248m). Vidljivi ostaci temelja.


Više
Pomoravski okrug, Opština Ćuprija, Ćuprija

(43.9339°N 21.3694°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0097

Pomoravski okrug, Opština Jagodina, Međureč

(43.9609656°N 21.1830285°E)



Ostaci tvrđave


Pomoravski okrug, Opština Jagodina, Dragoševac

(43.864745°N 21.240545°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0078


Grad ima jedinstvenu konfiguraciju. Pokušaćemo da je opišemo iako nismo stručnjaci. Grad se nalazio se na tri poduža uska platoa, koji se kaskadno spuštaju u ukupnoj dužini oko 250 metara. Od zidanih bedema nije preostalo ništa vidljivog, ali su same stene, visine i do 7 metara, bile prirodni bedem za veliki deo oboda tvrđave. Jedna od stena je prirodni fenomen - sa određene razdaljine izgleda kao rukom zidana kula, sa prozorom. Od objekata se prepoznaju osnove dva kružna i jednog izduženog na jednom platou i jednog kružnog na najvišem platou tvrđave. Grad se nalazi tačno na 3 km od Doma kulture u selu. Orijentir je tabla preduzeća Srbijašume - "Lovićte", koja se nalazi na 100 do 150 metara pre uspona. Uspon do najnižeg platoa je veoma kratak - pedesetak metara. Put iz sela je makadamski, dobar.


Više
TVRĐAVA PETRUS
Ogromna geometrijska stena i ostaci tvrđave visoko iznad Crnice
LOKALITET VELIKI VETREN, VRH JUHORA
Keltsko utvrđenje, druidska(?) pećina
JERININ GRAD, SEKURIČ-BEOČIĆ
Na višem delu pet veštački pravljenih kaskada
ARHEOLOŠKI LOKALITET ŽUPANjEVAC
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pomoravski okrug, Opština Paraćin, Zabrega

(43.9205°N 21.53°E)


pristup:pešačenje do 400 m pristup:uspon, srednji status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0085


Skoro pravilni kvadar čini potpuno prirodna stena na vrhu brda koja je kumovala lokaciji. Do lokacije se stiže sa platoa pored Crnice na kome se nalazi manastir Sv. Jovana Glavoseka. Penje se vidljivom stazom kroz šumu, oko 400m. Uspon je srednje težak. Pri prolasku kroz nekadašnji ulaz u grad, bedemi sa strane i velika kula se vide, ali su prilično zaklonjeni rastinjem. Teško im je i prići, zbog strmine i gustine šiblja. Vidljivi su ostaci kule na gornjem platou, na ivici koja se nadnosi nad put i reku ispod.


Više
Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Sekurič

(43.811597°N 21.263257°E)



Ogromne stene, megalitske, daju utisak da je sama priroda pravila tvrđavu oko grebena na vrhu. U blizini je pronađena ostava sa kompletom konjičke opreme za 14. jahača. Ipak, nije nađen nesporni dokaz koji bi povezao opremu sa Keltima.


Više
Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Sekurič

(43.8139°N 21.2176°E)


lokacija:približna

Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Županjevac

(43.809701°N 21.0106763°E)


status:spomenik kulture šifra:SK0250


Ostaci tri kule.


TVRĐAVA PREVEŠTOSTACI KULE, MALI VETREN
Ostaci kule na malom vrhu
LOKALITET GRAD 2, ŽUPANjEVACOSTRVICA/OSTROVICA
Vidikovac od skoro 360 stepeni, na potpuno verikalnoj i uskoj steni
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Lepojević

(43.7544°N 21.0294°E)


stanje:neznatni ostaci


Tvrđava u Preveštu se u literaturi često navodi i kao tvrđava u Gornjem Dubiču. Reč je o vrlo značajnom pozno antičkom lokalitetu - jednom od najznačajnijih u Levču. Na njemu, do sada, nije nađen srednjovekovni sloj što ne znači da ga nema tj. da neće biti nađen. U svakom slučaju reč je o pre svega pozno antičkom utvrđenju (IV-VI vek) i to stalno nastanjenom. (Nebojša Đokić vojni istoričar)


Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Beočić

(43.807523°N 21.255373°E)



Sačuvani su osnovi i zid od 0.5 do 1.5 m pravougaonog objekta podeljenog na dve prostorije. Ostaci su delimično vidljivi zbog gustog zelenila.


Više
Pomoravski okrug, Opština Rekovac, Bogalinac

(43.8203°N 21.0147°E)



Dva utvrđenja "Grad": jedno iznad sela (na 620m), drugo u ravnici. Takođe i ostaci stare crkve pored nove, sa 8 nadgrobnih ploča.


Moravički okrug, Opština Gornji Milanovac, Varnice

(44.169872°N 20.458994°E)


period:srednji vek stanje:vidljivi ostaci pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 500 m pristup:uspon, težak pristup:opasnost od pada status:spomenik kulture šifra:SK0173 status:Spomenik prirode šifra:SP156


Ostaci tvrđave - deo zida priljubljen uz vertikalnu stenu. Ostrovica je zaštićena i kao spomenik prirode (geološki).


Više
KULA ORLOVIĆA PAVLAGRADINA, MAJDAN
Verovatno osmatračka kula; u blizini i "grčko" groblje na Lipi
TRIJESKA/TRESKA/NEVADE(?)
Neosvojivi čuvar bogatstva planine Rudnik
TVRĐAVA SOKOLICA
Stena zvana Sokolica, stari grad, pećina "sa skrivenim blagom" i divan pogled
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Moravički okrug, Opština Gornji Milanovac, Rudnik

(44.117998°N 20.534134°E)



Smeštena je u selu Krasojevcima na planini Rudniku. Danas postoje ostaci grada.


Moravički okrug, Opština Gornji Milanovac, Majdan

(44.09788°N 20.5279°E)


pristup:pešačenje do 500 m pristup:uspon, srednji pristup:uspon, težak pristup:nemoguć bez vodiča


Ostatke čine dva zida visine metar do metar i po koji grade ugao kule. Vodič je neophodan, jer nema niti staze niti oznaka. Uspon (u dužini oko 350 m) je zahtevan zbog konstantne velike uzbrdice i prepreka na putu - trupaca, trulog granja, sipke zemlje i kamenja koje proklizava. Pažnja: Silazak je još teži. Postoji i drugi prilaz, sa zapadne strane - kolima se izlazi na istu izohipsu, posle se pešači oko 500 m, ali ni tu nema staze niti oznaka. --- U blizini, na Lipi se nalazi "grčko" groblje.


Više
Moravički okrug, Opština Gornji Milanovac, Lunjevica

(44.0035°N 20.5173°E)



Vidljive su ogromne stene koje su bile prirodni bedem, kao i ostaci kružne donžon kule.


Moravički okrug, Opština Čačak, Ostra

(43.934233°N 20.519722°E)


status:spomenik kulture šifra:SK0509 pristup:pešačenje do 1 km pristup:uspon lak i srednji


Sokolica je jedan od dva visa u Ostri. Viša od nje je Ostrica. Prepoznaje se po goloj steni koja se izdiže dvadesetak metara iznad okolne šume. Ispod stene na kojoj je grad, a malo iznad rečice, nalazi se pećina sa uklesanim krstom i sekirom. Vrlo je niska i nepristupačna.


Više
GRADINA (ČAČANSKA), JELICA
Ranovizantijski grad na 20 hektara
LIŠKA ĆAVA, LIS
Značajni ostaci, a lokacija skoro nepoznata
TVRĐAVA GRADINA, RADALjEVO
Pretpostavlja se da je ovo bio grad Moravica, centar župe
KARAĐORĐEVI ŠANČEVI
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Moravički okrug, Opština Lučani, Grab

(43.829691°N 20.310618°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0091 pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 200m pristup:uspon srednji stanje:vidljivi ostaci


Na lokaciji su vidljivi ostaci dva objekta, kao i tri započeta sondiranja. Veći objekt nije obrastao, vidi se u celini (čak i na mapama na satelitskom snimku), dok je manji (verovatno bazilika) delimično zaklonjen rastinjem.


Više
Moravički okrug, Opština Lučani, Turica

(43.799286, 20.189729°N 20.189722°E)


lokacija:približna preiod:ranovizantijski


Značajni ostaci ranovizantijskog utvrđenja i grada. Prostiru se na 4 hektara.


Više
Moravički okrug, Opština Ivanjica, Ivanjica

(43.664°N 20.1166°E)


period:srednji vek


Sa gornjeg nivoa tvrđave se pruža izvanredan pogled od svih 360 stepeni - na reku Moravicu koja ga okružuje sa tri strane i dve velike doline uz reku, jednu prema Arilju i drugu prema Ivanjici.


Više
Moravički okrug, Opština Ivanjica, Javorska Ravna Gora

(43.432095°N 20.070443°E)


OSTACI GRADA, CAREVA GLAVICAFELIX ROMULIANA/GAMZIGRADLATINSKI GRAD (RTANjSKI)VRMDžA/LATIN GRAD
Kamena grdosija iznad sela koja nosi ostatke utvrde i orlovska gnezda
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Moravički okrug, Opština Ivanjica, Brusnik

(43.310405°N 20.306051°E)



Po rečima Jeroslava Draškovića koji je često lovio u ovom kraju, na ovom vrhu postoje značajni ostaci starog utvrđenog objekta. U spisku A. Deroka, ne postoji približno pozicionirana lokacija. Najbliži navod je "Herčege, pored Ivanjice", s tim što se selo Erčege nalazi 12 km severoistočno od CG.


Zaječarski okrug, Opština Zaječar, Zvezdan

(43.899175°N 22.186696°E)


status:UNESCO svetska kulturna baština šifra:AN0040 status:Memorijalni prirodni spomenik šifra:MPS30


Okolni prostor je zaštićen kao prirodni spomenik pod nazivom "Prirodni prostor oko nepokretnog kulturnog dobra Gamzigrad".


Više
Zaječarski okrug, Opština Sokobanja, Mužinac

(43.861284°N 21.852661°E)



(selo Jablanica) Ostaci grada


Zaječarski okrug, Opština Sokobanja, Vrmdža

(43.715161°N 21.817274°E)


stanje:neznatni ostaci status:spomenik kulture šifra:SK0313


Vrlo upečatljivo mesto. Selo vijuga između tri ili četiri grupe gromadnih stena, ne nižih od 50 m u odnosu podnožje. Iznad samih seoskih kuća je stena na kojoj se nalazio grad. Od grada je ostao samo jedan poveliki zid, priljubljen uz stenu. Na platou na vrhu nema vidljivih ostataka. Sada je tamo pozornica i mesto na kome se održava Vrmdža fest, kao i vidikovac. Sa platoa puca pogled nadaleko na jug. U blizini sela je jezero Vrmdža, nastalo nedavno, prirodnim putem. Jezero je u prijatnom ambijentu, neveliko, okruglo i idealno za obići jedan krug oko. Na putu do jezera je izvor Vrmdžanske reke, kao i Deda Mijina vodenica. Vodenica radi, može se kupiti brašno, a uz nju je prijatan restoran i mesto za odmor.


Više
SOKO GRAD (BANjSKI)/SOKOLAC
Šetalište pored reke u senci vertikalne stene, zatim uspon i - kula
TVRĐAVA KOZALjTIMACUM MINUS/RAVNA/KULINE/GRADIŠTE
Najstarije vojno utvrđenje u timočkoj oblasti
TREŠNjICA/MALI GRAD
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Zaječarski okrug, Opština Sokobanja, Sokobanja

(43.635030°N 21.892968°E)


pristup:pešačenje do 500 m pristup:uspon, lak pristup:uspon, srednji status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0211 tag:slobodno penjanje


Tvrđava se nalazi u okviru gradskog izletišta Lepterija, koje je zaštićeno kao Predeo izuzetnih odlika. Sa tvrđave se pruža pogled samo prema severu, ostali pravci su zaklonjeni višim brdima. ----- Ispod tvrđave je stena koju koriste slobodni penjači. Stena ima 6 smerova.


Više
Zaječarski okrug, Opština Knjaževac, Bučje

(43.690428°N 22.181882°E)


lokacija:približna stanje:neznatni ostaci

Više
Zaječarski okrug, Opština Knjaževac, Ravna

(43.6401983°N 22.2647236°E)


posete:svakodnevno pristup:putničkim vozilom stanje:značajni ostaci status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:AN0037


Pristup je dobar. Teren je čist, uočljiva je cela površina objekta. Vidljivi su delovi zida i kapije i tri kule do visine 1,5 m. Odnedavno je postavljen pano sa informacijama.


Više
Mačvanski okrug, Opština Ljubovija, Gornja Trešnjica

(44.144528°N 19.544166°E)


lokacija:priblizna


Ostaci tvrđave, Mali Grad na brdu 6 km od Drine. Nalazi se na starom rimskom putu (sada vidljiva staza) u kanjonu Trešnjice na mestu gde most prelazi preko Tribuće. Info:Dragan Pavlovic


TVRĐAVA PARAMUN
Rimski grad; ostaci utvrde ispod guste šume
TVRĐAVA ZLOSTUPTVRĐAVA SUBJELTVRĐAVA KOZJAK
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Zlatiborski okrug, Opština Kosjerić, Paramun

(44.04874°N 19.8548°E)


pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 200 m pristup:otežan, nema staze stanje:vidljive osnove


Prepoznaje se, po obliku terena, elipsasta osnova cca 60 x 80 m (vrlo gruba procena). Može se proceniti pravac bedema i prolaza. Sve je pod travom i šibljem.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Kosjerić, Tubići

(43.976567°N 19.9438793°E)


Zlatiborski okrug, Opština Kosjerić, Tubići

(44.0143°N 19.9831°E)



A. Deroko: "Skoro da nema tragova". Potvrdjeno od strane meštana.


Zlatiborski okrug, Opština Bajina Bašta, Rogačica

(44.052941°N 19.639013°E)


pozicija:nepoznata

KULINA / VIŠESAVA(?)KULINA/KULINGRAD/SOLOTNIK
Ostaci grada na vrhu uske vertikalne stene
STARI/UŽIČKI GRAD
Grad Nikole Altomanovića
GRADINA, STAPARI
Praistorijski lokalitet, ranovizantijsko utvrđenje i savršen pogled
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Zlatiborski okrug, Opština Bajina Bašta, Višesava

(43.9859°N 19.5995°E)


lokacija:nepoznata

Zlatiborski okrug, Opština Bajina Bašta, Solotuša

(43.8976°N 19.6040°E)


stanje:značajni ostaci tag:vidikovac


Uređene planinarske staze - više njih. Uređeno odmorište i informacije na početnoj tački - odmah iza crkve. Dole na toku rečice objekat za koji je navedeno da je vodenica. Grad je na vrhu brda, a prema informaciji na tabli do vrha ima preko 1 km, odnosno penjanje traje više od 90 minuta. Staza je obeležena.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Užice, Užice

(43.851325°N 19.828196°E)


period:srednji vek status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0367 tag:slobodno penjanje


Područje grada se nalazi u rekonstrukciji. Pri tome, pristup turistima nije blokiran. Osnove svih bedema i objekata unutar njih su konzervirane i vidljive. Ograde i rukohvati postoje na svim kritičnim mestima. Pravci kretanja su omogućeni na centralnom i gornjem nivou. Table sa informacijama objašnjavaju svaki pojedini nivo, odnosno objekt. Postoje i dva laguma ispod gornjeg novoa tvrđave, a služili su za skrivanje zbegova. ----- Uz sve to, pod gradom se nalaze stene sa stazama za slobodno penjanje. Dva bloka ispod Grada, kao i treći na Velikoj brani ukupno imaju 64 elementa.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Užice, Stapari

(43.848937°N 19.733475°E)


pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 400 m


Na lokalitetu se uočavaju: - prilazni pravac, upravan na kosinu brda - zid bedema, visine metar, dužine oko trideset, - dve kružne zemljane formacije, moguće osnove dve kule - centralna humka visine pet metara, prečnika dvadesetak, takođe moguće mesto kule - tragovi "divljih" kopača - iskopan obični bakrač na mestu, kako nam je vodič objasnio, gde su meštani, uz radove, pripremali sebi hranu. Takođe se uočava dominantan položaj utvrđenja u odnosu na dolinu Đetinje.


Više
SREDNjEVEKOVNI GRAD OŠTRIK, RUTOŠI
Visoko nad dve doline
TVRĐAVA SJEVERIN
Rimska, pa srednjovekovna, tvrđava sa dosta ostataka
TVRĐAVA JAGAT
Tvrđava građena pre Nemanjića
TVRĐAVA OSTRO, KUKUROVIĆI
Stari grad i veliko srednjevekovno groblje
Zlatiborski okrug, Opština Nova Varoš, Radoinja

(43.5032°N 19.6561°E)



Nalazi se na visokom kupastom vrhu planine Oštrik. Pretpostavlja se da se radi o ostacima grada u kome je stolovala loza Vojinovića iz 13. i 14. veka.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Priboj, Sjeverin

(43.585778°N 19.364983°E)



Na lokaciji se nalazi kula sa zidovima očuvanim u visini 6 do 8 metara. Vidljivi su ostaci još dve kule, ali ostaci nisu viši od metar. Takođe, preostali su i delovi bedema koji povezuje kule.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Priboj, Crnuzi

(43.5794°N 19.5061°E)


status:spomenik kulture šifra:SK0672


Nalazi se na brdu Mali Bić, kod predajnika. U zadnjih desetak godina su pod vođstvom direktora zavičajnog muzeja vršena obimna istraživanja na tvrđavi, kao i konzervacija ostataka. Na osnovu dosad urađenog, može se sagledati veličina tvrđave, kao i raspored glavnih objekata. Radovi se, koliko smo obavešteni, nastavljaju u skladu sa finansijskim mogućnostima.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Priboj, Kukurovići

(43.504438°N 19.238850°E)



Nalazi se na Židovskoj gradini u Kukurovićima. Osnove bedema se naziru na nekim mestima. Osnove tri kule ili drugih objekata kružnog oblika su sasvim oučljive. Tvrđava je bila elipsastog oblika, otprilike 60 sa 80 metara. Na platou grada se nalazi dosta kamenih (nadgrobnih) ploča. Ispod grada, sve do današnjeg šumskog puta, se nalazi veliko (verovatno) srednjevekovno groblje. Nadgrobne ploče su postavljene jedna do druge dužinom cele staze u ukupnoj dužini većoj od 100 metara.


Više
RAVANjSKI GRAD, CRNETIĆI, HERCEGOVAČKA GOLEŠAKOVINGRAD/JERININ GRAD (LIMSKI)
Skoro potpuno prirodna tvrđava, nebu pod oblake
TVRĐAVA MILEŠEVAC/HISARDžIK
Neosvojivi bedemi i kule iznad Mileševke
SREDNjEVEKOVNI GRAD, UVAC
Ostaci kule i bedema
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Zlatiborski okrug, Opština Priboj, Hercegovačka Goleša

(43.502985°N 19.403526°E)


Zlatiborski okrug, Opština Prijepolje, Džurovo

(43.454993°N 19.636985°E)


pristup:terenskim vozilom status:spomenik kulture šifra:SK0163


Tvrđavu štite prirodne formacije stena, više nego što ima građenih bedema. Na vrhu je greben, oko koga nema puno prostora za komunikaciju, pa je pitanje koliki je bio krug tvrđave i gde je bila odbrana sa južne strane. Sama kula je izdvojena i teška za prilaz.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Prijepolje, Sedobro

(43.362220°N 19.727800°E)


pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 200m pristup:uspon, srednji status:spomenik kulture šifra:SK0164


Vidljivi su bedemi sa južne strane, očuvana donja kula. Vide se i ostaci istočne i dve zapadne kule. Bedemi na platou su pod gustim zelenilom i nisu potpuno uočljivi.


Više
Zlatiborski okrug, Opština Sjenica, Gornje Lopiže

(43.3578°N 19.957°E)



Posmatrano sa vode, ostaci liče na kulu i bedem. Treba proveriti.


Više
VELIKA GRADINA, VRSJENICA, KRĆE
Postoji teza da je ovo Dostinika - prva prestonica Srbije, IDž vek
SAMOGRAD, GRGAJESREDNjEVEKOVNI GRAD, GORNjA RIBNICA
Rasuti ostaci bedema iznad nekadašnjeg kultnog mesta
MAGLIČ/JERININ GRAD (IBARSKI)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Zlatiborski okrug, Opština Sjenica, Krće

(43.208°N 20.0515°E)


period:9. vek stanje:nazire se mesto posete:nisu organizovane pristup:nemoguć bez vodiča status:arheološko nalazište šifra:AN0131

Više
Zlatiborski okrug, Opština Sjenica, Grgaje

(43.109092°N 19.896989°E)



u izdanju ARHEOLOŠKA KARTA NOVOG PAZARA, TUTINA I SJENICE, Premovic Aleksic, Dragica, 2014


Raški okrug, Opština Kraljevo, Ribnica

(43.663257°N 20.688390°E)



Na brdu Stramnica koje se, sa leve strane Ribnice uzdiže iznad Crkvine, nalaze se rasuti ostaci bedema srednjevekovnog grada. Područje su, uočljivo je, temeljno prekopali tragači za zlatom. Drugih uočljivih markera nema.


Više
Raški okrug, Opština Kraljevo, Maglič

(43.6137859°N 20.5499697°E)


status:spomenik kulture od izuzetnog značaja šifra:SK0168

Više
SREDNjOVEKOVNO RUDARSKO NASELjE, PLANA
Veliko naselje 500 sa 200 metara, usred planine
STARI GRAD BRVENIK
Tvrđave nema, a oči pune
DUBOVSKA KULA, STARI GRADTVRĐAVA OBOĐE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Raški okrug, Opština Kraljevo, Plana

(43.457°N 20.73°E)


nastanak:13. vek


Postojala je katolička rudarska zajednica Sasa, a u obližnjem selu i dubrovačka kolonija. Otkriveno postojanje 150 kuća, od pretpostavljenih 500 do 600.


Više
Raški okrug, Opština Raška, Brvenik

(43.358898°N 20.639177°E)


status:spomenik kulture šifra:SK1080


Od starog grada nije preostalo mnogo. I to malo ostataka leži pod travom i šibljem i teško se razaznaje. Prepoznaje se mesto ulaza u gornji grad, zid kule sa desne strane ulaza i deo zida na suprotnoj strani platoa. Negde na polovini ispona se nalazi široki plato sa velikom gomilom rasutog kamena za šta možemo pretpostaviti da je bio spoljni bedem tvrđave. Pogled sa vrha je vredan penjanja, pruža se sa jedne strane na Brvenik i manastire Staru i Novu Pavlicu, a sa druge na put prema Brzeću.


Više
Raški okrug, Opština Raška, Jošanička Banja

(43.398°N 20.791°E)



U selu Rakovac, u delu Dubovci postoje dva toponima: Grad, vrh od 1144m i Kulina, područje ispod grada, prema reci Jošanici. U tom delu, sasvim blizu reke nalazila se kula, kao i još jedna naspram nje, u masivu Vitoš. Ostataka starih objekata na navedenim lokacijama danas nema. (informacija:Slobodan Milenković)


Raški okrug, Opština Raška, Jošanička Banja

(43.372128°N 20.743016°E)


pozicija:nepoznata

TVRĐAVA GRADINA, KONČULjIĆLISINSKA GRADINALOKALITET GRADINA, RUDNICALOKALITET GRADINA, KAZNOVIĆE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Raški okrug, Opština Raška, Supnje

(43.2726°N 20.6389°E)


pozicija:približna


Ostaci vizantijske tvrđave iz 3. (?) veka, trajala kratko - do 4. veka. Višeslojno nalazište. Korišćena i kasnije, u tursko doba. Prepoznaju se linije bedema. Bio je trougaoni sa stranicama cca 150 m. (Dejan Buluć, Utvrđenje Gradina - Končulić kod Raške)


Raški okrug, Opština Raška, Lisina

(43.2775°N 20.7255°E)


period:rimski


Podatak o tvrđavi je dobijen od lokalnog amatera istraživača. Lokacija nije upisana u registar, iako je službeno istraživana. Radi se o manjem objektu i verovatno je u pitanju stražarska kula.


Raški okrug, Opština Raška, Rudnica

(43.2414°N 20.6919°E)


period:rimski


Dimenzije lokacije su 250 x 65m. Ništa od objekata nije sačuvano. Glavni materijal su bile opeke koje su meštani razvukli za svoje potrebe. Jedini vidljivi trag je putni nasip - suva Podzida. (podaci: Slobodan Milenković) Mesto je obraslo tankim stablima i šibljem koje delimično ometa kretanje. Na lokaciji se prema konfiguraciji terena i razbacanom kamenju mogu zapaziti: - usek pred ulaskom u prostor tvrđave - linija bedema - komunikacije - mesto gde su se nalazili zidani objekti - mesto glavne kule.


Više
Raški okrug, Opština Raška, Kaznoviće

(43.2772°N 20.6552°E)


period:ranovizantijski

LOKALITET GRADINA, POSTENjE
Postoji teza da je ovo bio stari grad Ras
GRADSKO UTVRĐENjE/NOVOPAZARSKA TVRĐAVA
Kula Motrilja i gradski park
STARI RAS(?)/GRADINA, PAZARIŠTE
Jedna od najvećih brdskih tvrđava kod nas
SREDNjEVEKOVNI GRAD JELEČ
Čardak ni na nebu ni na zemlji
Raški okrug, Opština Novi Pazar, Postenje

(43.172444°N 20.548778°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0096


Na lokalitetu su vidljive osnove nekoliko objekata, a trasa bedema je delimično očuvana. Ovaj lokalitet sadrži mnogo više objekata od velike tvrđave iznad Pazarišta, ali je i mnogo manji po površini. Zato istoričati i arheolozi i dalje debatuju o tome koji od ova dva lokaliteta bi mogao vizantijski Ras (antička Arsa)m s tim da manjkavosti obe lokacije impliciraju da prava lokacija još nije pro nađena.


Više
Raški okrug, Opština Novi Pazar, Novi Pazar

(43.1387072°N 20.5169362°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0165


Potpuno je očuvana jedna kula - Kula Motrilja, zatim ostaci još dve kule i delovi bedema. Na centralnoj površini tvrđave nalazi se uređeni gradski park, zvani Bedem.


Više
Raški okrug, Opština Novi Pazar, Doljani

(43.127719°N 20.414943°E)


status:UNESCO svetska kulturna baština status:prostorna kulturno istorijska celina od izuzetnog značaja šifra:PKIC0024 status:spomenik kulture od izuzetnog značaja šifra:SK0534 pristup:pešačenje do 1 km pristup:uspon, srednji stanje:značajni ostaci


Uspon do objekta kreće iz turističkog kompleksa u podnožju brda. Staza uspona je obeležena i vidljiva. Uspon je na tri mesta od po sto metara srednje težak. Uspon je dug 950 m. Stazu je uradilo provatno preduzeće u čijem je vlasništvu hotel u podnožju. Nedavno smo čuli (leto 2018.) da je u pripremi izgradnja puta do Gradine kojim će se moći kretati i autobusi.


Više
Raški okrug, Opština Novi Pazar, Vojkoviće

(43.026435°N 20.560952°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0166 pristup:pešačenje do 3 km pristup:uspon, zahtevan


Ovde je stolovala Jelena Anžujska. Dosta veliki delovi građevine su dobro očuvani. Međutim, sa razdaljine se uočava jedino glavna kula, sve ostalo je prikriveno gustim zelenilom. Pogled sa vrha je pravi doživljaj.


Više
GRADINA, ŠARONjE-KUZMIČEVOJERININ/TRAJANOV GRAD, TROJAN, PEŠTER
Ostaci rimskog grada, mlađeg od imperatora Trajana
LOKALITET NA BRDU MALI BLAGOTINGRABOVAC/JERININ GRAD (MORAVSKI), TRSTENIK
Visoko na brdu iznad magistralnog puta i Morave
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Raški okrug, Opština Novi Pazar, Kuzmičevo

(43.2376°N 20.3963°E)


Raški okrug, Opština Tutin, Braćak

(43.109°N 20.160°E)


Rasinski okrug, Opština Trstenik, Poljna

(43.7208163°N 21.114472°E)


Rasinski okrug, Opština Trstenik, Grabovac

(43.6374°N 20.9733°E)


stanje:značajni ostaci status:spomenik kulture šifra:SK0370

Više
GRADIŠTE/GRAD, DONjI DUBIČRANOSREDNjEVEKOVNI GRAD, BAČINALOKALITET BEDEM, MASKARE
Pod šumom otkrivena značajna nekropola
KULA TODORA OD STALAĆA/SREDNjOVEKOVNI GRAD STALAĆ
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Rasinski okrug, Opština Trstenik, Donji Dubič

(43.7131°N 21.0294°E)


Rasinski okrug, Opština Varvarin, Bačina

(43.726836°N 21.297302°E)


Rasinski okrug, Opština Varvarin, Maskare

(43.67°N 21.3805°E)


period:ranovizantijski

Rasinski okrug, Opština Ćićevac, Grad Stalać

(43.67045°N 21.40426°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0169

Više
USORA, GRAD STALAĆTVRĐAVA MALETINA/TRUBAREVO
Uspomena na stražu nad Moravom
ZEMLjANI GRAD/BOGOMOLjIŠTELAZAREV GRAD/ALADžA HISAR/ŠAREN GRAD
Prvi pomen iste godine kada se odigrala bitka na Marici
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Rasinski okrug, Opština Ćićevac, Grad Stalać

(43.650965°N 21.422218°E)


lokacija:nepoznata


Nalazi se na brdu 700 m od Morave. Za okolinu Kruševca u gvozdenom dobu najveći vojno strateški značaj su imala utvrđenja Ukosa u Gradu Stalaću, Gradište u selu Praskovče iznad obale Južne Morave i utvr đenje Bogomoljište iznad Kukljina na obali Zapadne Morave


Rasinski okrug, Opština Ćićevac, Mojsinje

(43.620648°N 21.494137°E)


pristup:


Od ostataka postoji tridesetak metara bedema u visini 1.5 do 2 metra, ulazni prostor omećen nazanakama dve kule, kao i savršeno očuvani polukružni prostor širine desetak metara između dva (pretpostavljena) niza bedema.


Više
Rasinski okrug, Grad Kruševac, Kukljin

(43.603048°N 21.271350°E)


Više
Rasinski okrug, Grad Kruševac, Kruševac

(43.583632°N 21.321610°E)



Grad je verovatno podigao ili dogradio knez Lazar. Bio je prestoni grad do 1405. kada to postaje Beograd. Početkom 15. veka zauzimaju ga Turci u dva navrata, a zatim i Mađari. Od 1444. do 1454. kada ga konačno uzimaju Turci, bio je vraćen despotu urđu. U okviru kompleksa su ostaci kule, ostaci bedema, crkva Lazarica koja je i najbolje očuvana, Narodni muzej, spomenik Knezu Lazaru, kao i osnove drugih objekata. Arheološka istraživanja kompleksa su i dalje u toku.


Više
TVRĐAVA KOZNIKLOKALITET NEBESKE STOLICE
Bogomolja na krovu Srbije
GRADAC, BELICKA ČUKA, GORNjI LEVIĆIDEVOJAČKA STENA, STARI GRAD, IZBENICA
Pored Jagodine, ima ostataka
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Rasinski okrug, Opština Brus, Grad

(43.455322°N 20.939875°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0172 nastanak:14. vek


Podignuta je krajem 14. veka. U skorije vreme, pre nekoliko godina, prostor tvrđave je dopunjen postavkom koja je predstavljala ondašnji život na dvoru. Ima status spomenika kulture od velikog značaja. Do tvrđave se stiže putničkim vozilom. Dobar deo puta je zemljani ili makadamski.


Više
Rasinski okrug, Opština Brus, Ravnište

(43.261962°N 20.8354°E)


pristup:žičarom pristup:pešačenje do 1500 m


Arheološki kompleks čine ostaci kasnoantičkih objekata i ostaci bazilike iz doba ranog hrišćanstva


Više
Rasinski okrug, Opština Brus, Gornje Leviće

(43.2642°N 20.9131°E)



Na brdu iznd sela locirano je utvrđenje dimenzija 200


Rasinski okrug, Opština Varvarin, Izbenica

(43.7671°N 21.2477°E)


GRADIŠTE, IZBENICA
Ostaci grada sa podgrađem (?)
GRADIŠTE, PRASKOVČEBOVAN/BOLVAN/JERININ GRAD (MORAVIČKI)
Kula - mrtva straža na grebenu iznad puta
GRADINA LjILjAČE, BOVAN
Bogato višeslojno naselje od praistorije do srednjeg veka
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Rasinski okrug, Opština Varvarin, Izbenica

(43.773°N 21.2269°E)



Prema rečima meštanina Ljubisava Mitrovića, ostaci grada se nalaze na vrhu, kao i u podnožju brda.


Nišavski okrug, Opština Ražanj, Praskovče

(43.619882°N 21.532565°E)


lokacija:približna


Nalazi se na brdu 700 m od Morave. Za okolinu Kruševca u gvozdenom dobu najveći vojno strateški značaj su imala utvrđenja Ukosa u Gradu Stalaću, Gradište u selu Praskovče iznad obale Južne Morave i utvr đenje Bogomoljište iznad Kukljina na obali Zapadne Morave


Nišavski okrug, Opština Aleksinac, Bovan

(43.622347°N 21.694083°E)


stanje:vidljivi ostaci pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 100 m pristup:nema oznaka


Jedini vidljiv objekt na lokaciji je kula, sačuvana u visini cca 3m, uz još par ostataka bedema ili drugog objekta.


Više
Nišavski okrug, Opština Aleksinac, Bovan

(43.6368°N 21.7101°E)


period:gvozdeno doba period:kasnoantički period ranovizantijski period:rani srednji vek pariod:pozni srednji vek


Nalazi obuhvataju starije i mlađe gvozdeno doba, kasnoantički/ranovizantijski period, rani i pozni srednji vek, kao i novi vek. Vidljivih ostataka nema, ima ostataka kamena i šuta. Otkopan je bedem, ranije u znatnoj visini, a sada, devastiran, ispod mivoa terena. Bovan je bio administrativni centar šireg okruga pred dolazak Turaka, a i potom. Bio je branjen sa tri dobro postavljene utvrde: - Kulina čiji ostaci su vidljivi na izlazu iz moravičke klisure, - utvrda na naspramnom brdu Kitica - Gradina Ljiljače, iznad samog mesta.


TVRĐAVA LIPOVAC
Ostaci utvrđenja
OSTACI GRADA, KORMANKULINA (ALEKSINAC)
Umesto tvrđave - put
TVRĐAVA SVRLjIG
Malo ostataka, pogled na sve četiri strane, veritalne litice i pruga ispod
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Nišavski okrug, Opština Aleksinac, Lipovac

(43.5646°N 21.8380°E)


pristup:uspon, težak pristup:otežan, gusto rastinje pristup:nemoguć bez vodiča


Prema rečima meštana, do ostataka put vodi preko vrha stene ispod koje je manastir, zatim kroz teren obrastao rastinjem i žbunjem. Objekat je nemouguće pronaći bez vodiča.


Više
Nišavski okrug, Opština Aleksinac, Korman

(43.554942°N 21.611437°E)


Nišavski okrug, Opština Aleksinac, Kulina

(43.419770°N 21.619543°E)


pozicija:nepoznata


Prema navodima arheologa koji su istraživali ovu lokaciju, ostaci tvrđave ne postoje - negde u prvoj polovini veka su poslužili kao materijal za izgradnju puta.


Više
Nišavski okrug, Opština Svrljig, Varoš

(43.474028°N 22.094444°E)


stanje:vidljivi ostaci pristup:putničkim vozilom pristup:pešačenje do 100 m pristup:uspon, lak status:spomenik kulture šifra:SK0698


Tvrđavi se lako pristupa. Kolima se stiže asfaltnim putem do na 200m od ulaza u tvrđavu. Pristup na plato tvrđave ide kroz prirodni uski i dugački usek, koji je sigurno bio nepremostiva prepreka osvajačima. Na vrhu su preživele dve kule, s tim što je jedna od njih, iz nepoznatih razloga, minirana 1999 godine. Po rečima meštana, miniranje je izvršeno dinamitom, sa zemlje, odnosno nije posledica pogotka rakete iz vazduha. Ispod vertikalnih litica teče Svrljiški Timok, a njegovim kanjonom ide pruga za Knjaževac čuvena po broju tunela i mostova - i jednih i drugih ima preko 30.


Više
TIMACUM MAIUS
Pronađena dva rimska objekta, geofizika kaže da ih je oko Niševca mnogo više
ŽELEZNIK, MILjKOVAC
Ostaci kule - prst ka nebu
GRADIŠTE, MILjKOVAC
Ostaci utvrde cara Justinijana
VILA SA OKTOGONOM
Moguće - Konstantinov rodni dom
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Nišavski okrug, Opština Svrljig, Niševac

(43.440833°N 22.104267°E)


stanje:istraživanje u toku


Na terenu su istraživana dva objekta. Jedan je konzerviran i ponovo prekriven zemljom. Drugi, koji se nalazi u neposrednoj blizini, samo sa istočne strane puta, je bio otkopan. Vodič nam je rekao da je u pitanju kupatilo - terme.


Više
Nišavski okrug, Opština Crveni Krst, Miljkovac

(43.435336°N 21.867495°E)


status:spomenik kuture šifra:SK0861


U podnožju kule Železnik na jednom mestu cveta crveni božur. Oko kule se intezivno radi na uređenju pristupa, stepeništa sa rukohvatom. Od kule do izletišta Vidrište uređuju se staze i mesta za odmor.


Više
Nišavski okrug, Opština Crveni Krst, Miljkovac

(43.4298°N 21.8772°E)


lokacija:približna


Od celog utvrđenja, danas se mogu videti samo ostaci apside pripadajuće bazilike. Osim toga, na pojedinim mestima se mogu ispratiti linije bedema. U neposrednoj blizini lokacije se nalazi "Jovina jama", mesto na kome se intenzivno kopalo u potrazi za legendarnim, zakopanim, blagom.


Više
Nišavski okrug, Opština Crveni Krst, Niš

(43.3282°N 21.8929°E)


Više
NIŠKA TVRĐAVA
Prvi put izgrađena od kamena polovinom 2. veka
GRADAC, MALČADENSKA, BERBATOVOKULINA/BALAJNAC, GRADIŠTE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Nišavski okrug, Opština Crveni Krst, Niš

(43.3259°N 21.8954°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0289 tag:tvrđava


Prostor obiluje sadržajem iz mnogo epoha. Tu su: ulazna kapija, hamam, rimske terme, vizantijska ulica, Bali-begova džamija, lapidarijum, ostaci bazilike, barutane u spomen kosturnica. Zatim - savremeni spomenici, gradska bašta, turistička prezentacija i solidna ugostiteljska ponuda. Na samo par koraka od tvrđave je (rimska) Vila sa oktogonom, za koju postoji mogućnost da je Konstantinov rodni dom. Tvrđava ima status spomenika kulture od velikog značaja.


Više
Nišavski okrug, Opština Pantelej, Malča

(43.331311°N 22.032361°E)


lokacija:nepoznata

Nišavski okrug, Opština Palilula, Berbatovo

(43.2482°N 21.9555°E)


lokacija:nepoznata

Nišavski okrug, Opština Merošina, Brest

(43.2667°N 21.7642°E)


status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0047 period:vizantijski


Celo brdo, osim dela grebena, je pod gustom šumicom i pod trnjem. Osim rasutog kamenja i konfiguracije terena koji na par mesta, moguće, ocrtavaju liniju bedema i komunikacije, druge ostatke je teško naći.


Više
VIŠEGRAD, SIĆEVOGRADAC, SIĆEVOGRADAC, GORNjA STUDENAUTVRDE U JELAŠNIČKOJ KLISURI
Pored prirode, ovde ima i puno istorije
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Nišavski okrug, Opština Niška Banja, Sićevo

(43.3441°N 22.1075°E)


Nišavski okrug, Opština Niška Banja, Sićevo

(43.3407°N 22.0755°E)


lokacija:nepoznata

Nišavski okrug, Opština Niška Banja, Gornja Studena

(43.1954°N 22.1619°E)


lokacija:nepoznata

Nišavski okrug, Opština Niška Banja, Jelašnica

(43.280218°N 22.060035°E)


lokacija:nepoznata


U blizini sela Jelašnice odnosno delu Jelašničke klisure kroz koju je išao srednjevekovni put za Pirot na lokalitetu Kulina I i II, Šanac, Velika i mala Crkvica, Građenica, Spomenik, lađište i Gradac nalaze se ostaci koji pripadaju manjim utvrđenjima i kulama. Takođe, iznad samog ulaza u klisuru (Ždrelo), u ataru sela Čukljenik, na lokalitetu Kulina, postoje opstaci zidova i kada uklesana u kamen sa par kamenih stepenika (Utvrđenja Niša i okoline, Vladan Stojiljković 2012).


Više
LATINSKI GRAD (NIŠKI)/GRADAC, KNEZ SELO
Temelji prastare tvrđave nad omiljenim izletištem
MEDIJANA, BRZI BROD
Bogato rimsko imanje
KOPRIJAN (?)/KORVINGRAD/KURVINGRAD/KURVINOKALE
Neprekinuta istorija utvrde od Rimljana do Turaka
SREDNjEVEKOVNI GRAD, TASKOVIĆI/DRAŠKOVA KUTINA
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Nišavski okrug, Opština Niška Banja, Donja Studena

(43.372951°N 21.996004°E)



Jedini vidljivi ostatak grada je linija bedema koja je obeležena/konzervirana slojem tucanog kamena širine 2 metra. Linija je nepravilnim polukrugom štitila pristup sa tri strane, dok je zapadnu stranu (verovatno) čuvala velika strmina. Ulaz u tvrđavu, sudeći po konfiguraciji terena, nalazio se na najjužnijoj tački bedema. Odmah ispod brda nalazi se izletište Gradac opremljeno drvenim klupama u hladu lepe šume.


Više
Nišavski okrug, Opština Medijana, Niš

(43.309490°N 21.948254°E)


period:kultura/vlast rimski status:arheološko nalazište od izuzetnog značaja šifra:AN0022


Naselje nastalo u 3. veku kao rimsko poljoprivredno gazdinstvo, živelo je sve do 8. veka, odnosno do upada Slovena. Predstavlja arheološko nalazište od izuzetnog značaja. Lokalitet je već duže vremena zatvoren zbog rekonstrukcije (2019.). Radi se krovna konstrukcija kojom će lokalitet biti zaštićen od padavina.


Više
Nišavski okrug, Opština Doljevac, Malošište

(43.221610°N 21.845256°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0205


O tvrđave je preostao samo bedem na jednoj strani. Pristup tvrđavi je uređen, ali se, očigledno, ne održava svakodnevno. Od parkinga pored restorana do koga se dolazi kolima, prema vrhi vodi popločana staza sa osvetljenjem i klupama uz put. Pedesetak metara ispod tvrđave izrađeno je nadsvođeno odmorište za par desetina ljudi.


Više
Nišavski okrug, Opština Gadžin Han, Taskovići

(43.239937°N 22.016046°E)


lokacija:nepoznata

BRDO KULA, GORNjA KORITNICAZDRAVČINAMOMČILOV/PIROTSKI GRAD
Stari grad i debela hladovina velikog parka, šetališe - u centru grada
TVRĐAVA TEMAC / GRADIŠTE TEMTIŠKO (?)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pirotski okrug, Opština Bela Palanka, Gornja Koritnica

(43.1348°N 22.3392°E)


lokacija:nepoznata


Vlasnik na svom imanju otkopao ostatke crkve i bedema


Više
Pirotski okrug, Opština Pirot, Pirot

(43.1463°N 22.9342°E)


lokacija:nepoznata


Prema navodima arheologa iz pirotskog muzeja naziv objekta je poznat, ali nema nikakvih ostataka niti je poznata njegova tačna lokacija.


Pirotski okrug, Opština Pirot, Pirot

(43.158°N 22.582°E)


stanje:dobro status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0226


Objekt je potpuno renoviran i otvoren za posete 2019. godine. Stari grad deluje izuzetno atraktivno. Gornji grad je mala tvrđava, ali je sav u kulama, stepenicama i prolazima.


Više
Pirotski okrug, Opština Pirot, Pirot

(43.288080°N 22.581596°E)



Bugarska tvrđava; ostaci utvrde. Po rečima upućenih ljudi iz Pirota, tvrđava se nalazi iza grebena koji se uzdiže iznad reke Temske u visini brane HE Temska.


Više
ANTANAS, KRUPACŠANAC, JEREMIJINO BRDOOSTACI GRADA, RADOŠEVACARHEOLOŠKI LOKALITET, ZAVIDINCE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pirotski okrug, Opština Pirot, Krupac

(43.117432°N 22.678783°E)


Pirotski okrug, Opština Babušnica, Donje Krnjino

(43.096202°N 22.405688°E)


status:spomenik kulture šifra:SK0678

Više
Pirotski okrug, Opština Babušnica, Radoševac

(43.1050°N 22.4698°E)


lokacija:približna


Ostaci crkve. Ranije se okupljao narod za dan nekog sveca. Nalazi se na granici atara sela Vojnici.


Više
Pirotski Okrug, Opština Babušnica, Zavidince

(43.0618°N 22.2639°E)


period:rimski

GOJINDOLSKO/GOINSKO KALE
Kako su Rimljani ukrštali puteve
GRADIŠTE, GORNjA BRESNICA
Potpuno nepoznata i neistražena
SREDNjEVEKOVNO NASELjE, KRNjI GRAD
Mačka je išla sa krova na krov od Bresnice do Krnjeg Grada
HISAR/PROKUPAČKI GRAD/(HAMEUM)/(KOMPLOS)/(TOPLICA)
Izazivao je strahopoštovanje - čak su ga i Osmanlije zaobilazile u vreme svoje najveće najezde
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pirotski okrug, Opština Dimitrovgrad, Gojin Dol

(43.028649°N 22.729514°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0080


Kale se nalazi uz selo Obrenovac, sa suprotne strane autoputa u odnosu na selo Gojin dol. Lokaciju je sada teško naći jer je postala deo okolne prašume, koja je još okružena bedemima trnja. Na lokaciji se prepoznaju osnove dve kule, deo prolaza i deo linije spoljnih bedema. Uz trasu Koridora 10 otkriven je još jedan arheološki lokalitet - raskrsnica puteva iz rimskog doba. Jedinstveno otkriće pružilo je mogućnost da se prouči kako su Rimljani rešavali ukrštanja puteva.


Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Gornja Bresnica

(43.363742°N 21.419260°E)


pristup:pešačenje do 300 m. pristup:uspon lak


Nalazi se na nižem od dva naspramna vrha istog brda koja razdvaja usek (moguće veštački). Zaravan na kojoj se nalaze ostaci utvrde, ovalnog je oblika, otprilike 60 puta 30 m. Prepoznaju se prilaz i ulaz u objekt, kao i prolaz dužinom tvrđave. Vidljivi su ostaci kule, bedemi na par mesta, kao i kamenom ograđen otvor (bunar?).


Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Zdravinje

(43.292340°N 21.411958°E)


Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Prokuplje

(43.226946°N 21.576674°E)


stanje:vidljivi ostaci period:rimski period:turska vladavina period:srednji vek status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK2052


Tvrđava je podignuta još za vreme Rimljana. Nalazi se na brdu koje dominira udolinom Prokuplja. Isto brdo je posvećeno razonodi i rekreaciji meštana. Do vrha, odnosno do restorana se može doći i kolima, ali je mnogo ugodnije prepešačiti široko, senovito stepenište od podnožja. Sa bedema tvrđave i sa terase restorana se pruža izvanredan pogled na grad i kotlinu. --- Ispod tvrđave, a pri kraju kosine koja se završava ravnom obalom Toplice, nalazi se Vodena kula. Pristupa joj se pešačenjem uz obalu reke. --- Takođe, par stotina metara dalje, Toplica pravi prirodni fenomen, tzv. topličku epigeniju. Radi se o tome da se formiraju kotrljajući talasi koji na površini imaju obrnuti smer, pa se čini da deo toka teče uzvodno. --- Na samom kraju asfaktnog puta, pred samim ulazom na praking restorana, pronađeni su ostaci velikog srednjovekovnog ili antičkog objekta. Put je zatvoren, istraživanje se radi.


Više
JUG BOGDANOVA/VODENA KULAKULA MILANA TOPLICEZLATNE KALE, ZLATATVRĐAVA RGAJE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Prokuplje

(43.228207°N 21.577592°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK2052

Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Biča

(43.213878°N 21.394309°E)


pozicija:približna

Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Zlata

(43.0743°N 21.646°E)



Ranovizantijski grad, po veličini sličan Caričinom gradu


Više
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Rgaje

(43.1094175°N 21.4899493°E)



Ostaci tvrđave


BREGOVINSKO KALE/DRENGRAD
Ranije nije bilo puta, sada nema tvrđave
OSTACI SREDNjEVEKOVNE TVRĐAVE I CRKVE, GORNjE GRGURE
Tvrđava, crkva i zavetno drvo
MARINA KULA
Grad podigla sultanija Mara
IVAN KULA/KULA KOSANČIĆ IVANA
Prema legendi, iz ovog utvrđenja su Kosančić Ivan i Toplica Milan poveli vojsku u Kosovski boj
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Toplički okrug, Opština Prokuplje, Bregovina

(43.066783°N 21.561367°E)


status:arheološko nalazište od velikog značaja šifra:AN0041


Od zidanih bedema skoro da nema tragova, iako se na slikama sa ranijih iskopavanja vidi da su postojali.


Više
Toplički okrug, Opština Blace, Muzaće

(43.251383°N 21.178108°E)


stanje:vidljivi ostaci


Ostaci crkve Svetog Pantelejmona su vidljivi i konzervirani. Po rečima meštana, ostaci (minimalni) bedema srednjevekovne tvrđave, vizantijske ili srpske, nalaze se na brdu iznad crkve. U blizini se nalazi zavetno drvo.


Više
Toplički okrug, Opština Kuršumlija, Kuršumlija

(43.130864°N 21.297026°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0307


Nalazi se na grebenu brda koje se izdiže iznad puta prema selu Rudare. Podigla je u 15. veku Mara Branković, žena Mehmeda 2. Ostaci Gornjeg grada su delovi bedema i osnove par objekata. Prilaz je neobeležen, gusto rastinje pokriva celo brdo, a pošto je to i lovno područje, vodič je neophodan.


Više
Toplički okrug, Opština Kuršumlija, Ivan Kula

(42.949324°N 21.4114°E)


stanje:značajni ostaci status:spomenik kulture šifra:SK0835


Do objekta iz centra sela ima manje od 600 m pešačenja, od čega oko 200 m dobre strmine. U zavisnosti od vremenskih uslova, putničkim vozilom se može prići do prve veće strmine i time smanjiti pešačenje na pola. Terensko vozilo može da izgura do kraja. U planu je popravka puta i uređenje mesta za normalan pristup i parkiranje.


Više
TVRĐAVA, BRDO GRADAC, GRADIŠTETVRĐAVA MORIČ, DONjA LOPUŠNjACARIČIN GRAD/IUSTINIANA PRIMA
Jedna od najatraktivnijih antičkih lokacija u Srbiji
TVRĐAVA SEKICOL
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Jablanički okrug, Opština Vlasotince, Gradište

(42.9243°N 22.1413°E)


Jablanički okrug, Opština Vlasotince, Ravna Gora

(42.930723°N 22.170414°E)



Po rečima meštana na brdu Morič se nalaze minimalni ostaci tvrđave ili naselja (upitati u prodavnici).


Više
Jablanički okrug, Opština Lebane, Svinjarica

(42.9515°N 21.6714°E)


status:arheološko nalazište od izuzetnog značaja šifra:AN0024


Ima status arheološkog nalazišta od izuzetnog značaja. Veća je po obimu i sadržaju od nekih mnogo posećenijin lokacija u Srbiji. Razlog slabije posete su udaljenost od glavnih puteva, kao i loše pristupne saobraćajnice.


Više
Jablanički okrug, Opština Lebane, Sekicol

(42.9809°N 21.6806°E)


period:kasnoantički


Na mestu arheološkog lokaliteta nalazi se i crkvište koje lokalno stanovništvo povremeno posećuje. Još tokom 70-tih godina prošlog veka na ovom mestu su se održavali urđevdanski sabori. Sada su slični događaji potpuno zamrli.


Više
UTVRĐENjE NA SVETOM ILIJIRANOVIZANTIJSKO UTVRĐENjE I CRKVA, SIJARINSKA BANjA
Značajno mesto u vreme Vizantije
TVRĐAVA KULINE, LECE
Od praistorije do srednjeg veka
KALE, GRDELICA
Kale iznad grada prekopano i "potonulo" u trnje
Jablanički okrug, Opština Lebane, Štulac

(42.9521°N 21.6744°E)


period:kasnoantički

Više
Jablanički okrug, Opština Medveđa, Tulare

(42.775792°N 21.603273°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0159


Na lokaciji je vidljiva samo crkva novijeg datuma, sagrađena na temeljima starije. Slabo vidljivi ostaci bedema tvrđave, prema rečima meštana, nalazili su se u neposrednoj blizini, sa južne strane. Taj deo terena ne samo da je izuzetno strm, već je i potpuno urastao u zeleni gustiš, tako da je potpuno nepristupačan. Snimili smo samo deo stene sa severozapadne strane koji ilustruje strateški položaj brda na kome se tvrđava nalazila. Ispod brda se danas nalazi rudnik mermera.


Više
Jablanički okrug, Opština Medveđa, Lece

(42.913447 °N 21.531158°E)



U zapadnom delu Leskovačke kotline, prvoj celini pripadaju dva utvrđenja, jedno na Brajšorskom visu (kat. 170), a drugo na lokalitetu Kuline ili Jeriningrad u Lecu (kat. 182). Za fortifikaciju na Brajšorskom visu nedostaje bliži opis. Više podataka ima za utvrđenje na brdu ispod kojeg se spajaju Lecka i Rudnička reka, severozapadno od Leca (kat. 182). Tu se može ispratiti kontinuitet utvrđivanja od praistorije do srednjeg veka. Ova fortifikacija je nepravilne osnove, približne površine 80 dž 45 m, okružena odbrambenim rovom. Vidljivi ostaci bedema, debljine oko 3 m, građeni su od lomljenog kamena vezanog krečnim malterom (sl. 33). Odavde potiču nalazi iz eneolit-skog perioda, zatim novac Konstantina I, fragmenti ke-ramičkih posuda, ali i ostaci peći za topljenje rude. Eneolitska bakarna sekira nađena u blizini okna ukazuje na značaj rudarstva na ovom prostoru od praistorije do danas. Utvrđenje u Lecu, na lokalitetu Kuline, sigurno se može dovesti u vezu sa rudarstvom i svakako je bilo važno u zaštiti rudarskih revira. (Sonja Stamenković: Rimsko nasleđe u Leskovačkoj kotlini)


Više
Jablanički okrug, Opština Leskovac, Grdelica

(42.893422°N 22.066483°E)



Na lokaciji se mogu uočiti: linija bedema u dužini tridesetak metara, nekoliko gomila rasutog lomnjenog kamena i više rupa iskopanih od "arheologa amatera". Dublje od tridesetak metara se ne može proći od guste vegetacije.


Više
HISAR (LESKOVAČKI)
Najstariji kompleks crne metalurgije u Evropi
KULA KRALjEVIĆA MARKASKOBALjIĆ/ZELEN GRAD
Tvrdi grad legendarnog junaka
PAVLOVO BRANIŠTE
(objekt/lokaciju nismo obišli)
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Jablanički okrug, Opština Leskovac, Leskovac

(42.991354°N 21.934971°E)


status:arheološko nalazište šifra:AN0163


Na ovom lokalitetu pronađeni su metalni predmeti od izuzetnog značaja za nauku. Lokalitet sadrži tragove naselja iz neolita, bakarnog, bronzanog i gvozdenog doba, iz rimskog, vizantijskog i turskog perioda.


Više
Jablanički okrug, Opština Leskovac, Miroševce

(42.85818°N 21.841835°E)


Jablanički okrug, Opština Leskovac, Vučje

(42.850408°N 21.912472°E)


pristup:pešačenje do 1.5 km pristup:uspon srednji status:spomenik kulture šifra:SK0875


Lokacija je potpuno urasla u zelenilo. Kule i bedemi, očuvani u visini 1 do 2 metra, jedva se naziru.


Više
Jablanički okrug, Opština Leskovac, Slatina

(42.84624°N 22.008652°E)



Ostaci grada


ROMANOV GRAD
Stari grad čeka prave istraživače
MARKOVO KALE, VRANjE
Idealan dekor za filmove
IZOM, VRANjSKA BANjA
Vizantijski grad u okolini Vranjske Banje
(objekt/lokaciju nismo obišli)
Pčinjski okrug, Opština Surdulica, Donje Romanovce

(42.6719°N 22.1845°E)


pristup:pešačenje 500m pristup:uspon, težak pristup:nemoguć bez vodiča stanje:vidljive osnove period:kultura/vlast vizantijski


Ova lokacija do sada nije istraživana. Na lokaciji postoji nekoliko nevelikih gomila kamenja, verovatno ostaci bedema i ulazne kapije. Prostor koji ispinjavaju ostaci iznosi 300 puta 100 m (vrlo slobodna procena). Pošto istraživanja nisu rađena, sve iznete procene potiču od arheologa "amatera". Inače okolina Surdulice obiluje neistraženim ostacima starih naselja i tvrđava. Prema rečima meštana postoje minimalni ostaci: - ispod Strešera, prema Gornjim Romanovcima, rimski (?), - ispod sela Božica prema Romanovcima, - iznad manastira Palja, rimski (?) - selo Bitvrđa, potes Straža kod HE1, velika i mala tvrđava, rimska (?); Straža ima male kule, a mesto na Čemernoj se zove Kula, - ispod mesta Bukova glava na Vlasini, - kod Kijevca, uzvišenje između dva potoka, - selo Jelašnica, nađeni su srebnjaci Marije Terezije.


Više
Pčinjski okrug, Opština Vranje, Vranje

(42.581431°N 21.889545°E)


status:spomenik kulture od velikog značaja šifra:SK0659 nastanak:13. vek


Tvrđava se nalazi na par kilometara severno od Vranja, na pedesetak metara od magistralnog puta. Zaklonjena je od očiju, a malo mesta za parkiranje nalazi se u jednoj oštroj krivini gde se od glavnog odvaja zemljani put ka tvrđavi. Osim uskog prilaza, sa svih strana plato se završava vrlo strmim ili okomitim stenama. Građena je u 13. veku.


Više
Pčinjski okrug, Opština Vranjska Banja, Vranjska Banja

(42.5425°N 22.0323°E)


lokacija:napoznata


Na području same Vranjske Banje ima više mesta na kojima su vidljivi minimalni tragovi starih naselja i na kojima su vršena istraživanja. Međutim, pošto se susedno selo zove Izumno, logično je da lokaciju treba tražiti u tom mestu.